کد خبر: ۱۷۳۹۴
|
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰
شرکت گوگل اعلام کرده که جدیدترین ابزار هوش مصنوعی بیماری های شایع پوست را شناسایی می کند.

به گزارش «نبض فناوری»، شرکت گوگل ابزار جدید کمک پوستی با استفاده از هوش مصنوعی را معرفی کرد که به هر کسی که دارای تلفن هوشمند است کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد بیماری های پوستی به دست آورد. طبق گفته های گوگل، این پروژه به مدت سه سال در دست اجرا بوده و این شرکت امیدوار است که این برنامه را به صورت آزمایشی در اواخر سال جاری اجرا کند.

این ابزار در واقع یک برنامه تحت وب است که شما به همراه دوربین گوشی هوشمند خود از آن استفاده می کنید. پس از گرفتن سه عکس از پوست، مو یا ناخن از زوایای مختلف، از شما خواسته می شود به سوالات مربوط به نوع پوست، مساله ای که در حال حاضر تجربه می کنید و علائم پاسخ دهید. سپس مدل AI که براساس دانش 288 شرایط مختلف پوستی ساخته شده است، اطلاعاتی را که ارائه داده اید تجزیه و تحلیل کرده و لیستی از تطابق های احتمالی را به شما می دهد.

نتایج براساس اطلاعات بررسی شده توسط متخصص پوست، پاسخ به سوالات متداول و تصاویر مشابه از نتایج جستجو ساخته شده است. به گفته گوگل، این مدل در حال حاضر سن، جنس، نژاد، انواع پوست و سایر عواملی را که می تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد در نظر می گیرد.

با توجه به اینکه مو، پوست و ناخن بزرگترین اندام بدن را تشکیل می دهند، قابل درک است که چرا گوگل تلاش خود را برای نظارت بر سلامتی با ابزاری مانند این گسترش می دهد. با این حال، مانند اکثر فناوری های بهداشتی این ابزار به منظور جایگزینی مراجعه به پزشک شما یا انجام تشخیص ها نیست، بلکه فقط برای ارائه اطلاعات معتبر بیشتر بر اساس عکس ها و سوالاتی که به آن می دهید عمل خواهد کرد.

علاوه بر این، گوگل ابزاری جداگانه با استفاده از هوش مصنوعی را معرفی کرد که به شناسایی بیماران سل برای پیگیری آزمایش کمک می کند. این ابزار غربالگری که بر اساس کارهای موجود این شرکت در زمینه تصویربرداری پزشکی ساخته شده از سیستم یادگیری عمیق استفاده می کند که می تواند بیماران احتمالی سل را بر اساس اشعه ایکس قفسه سینه آنها شناسایی کند. همانند ابزار کمک پوستی، گوگل مدل سل را بر اساس داده های تایید شده از 9 کشور ساخت تا طیف گسترده ای از نژادها و قومیت ها را در نظر بگیرد. استفاده از ابزاری مانند این می تواند به صرفه جویی تا 80 درصد هزینه هر مورد سل کمک کند. گوگل در اواخر سال جاری با دو مطالعه تحقیقاتی جدید به توسعه ابزار غربالگری سل ادامه خواهد داد.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها