کد خبر: ۱۷۴۱۰
|
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۲
برنامه ملی انتخاب بهترین واریته گل محمدی با حمایت دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اجرایی شد.

به گزارش« نبض فناوری» گل محمدی از جمله اقلام بسیار مهم کشاورزی در استان‌های مرکزی کشور محسوب می‌شود. با توجه به توسعه کاربرد این محصول در صنایع آرایشی، بهداشتی و عطرسازی انتظار می رود با ایجاد صنایع بالادستی بیشتر حول محور این گل کشت آن توسعه یابد.

در حال حاضر ۲۴ هزار هکتار زیر کشت گل محمدی قرار دارد. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، به زودی 5 هزار هکتار دیگر نیز زیر کشت گل محمدی قرار خواهد گرفت. دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به عنوان نهاد بالادستی کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار از ایجاد یک کانون ویژه نیز با عنوان کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر حمایت کرده است.

با توجه به کاشت انواع ارقام گل محمدی در کشور لازم بود با ایجاد یک برنامه ملی تمام ارقام مورد استفاده در کشور مورد بررسی علمی دقیق قرار گیرد و ارقام برتر شناسایی شوند.

بر این اساس، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر با همکاری برخی نهادهای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و تشکیل تیمی از پژوهشگران و اساتید حوزه گیاه‌شناسی، موفق شد تا یک طرح علمی را در این حوزه پیاده‌سازی کند. در نهایت نیز ارقام گل محمدی، کاشان ۹۳ و یزد ۹۴ به عنوان ارقام برتر در کشور، انتخاب شدند.

میانگین عملکرد رقم کاشان ۹۳ در هر هکتار ۲۵۳۳ کیلوگرم است و پتانسیل عملکرد بیش از ۳ تن و ۸۰۰ کیلو در هر هکتار را نیز دارد. میانگین عملکرد رقم یزد ۹۴ در هر هکتار نیز ۲۸۵۷ کیلوگرم است و پتانسل عملکردی آن بیش از ۳ تن و ۷۰۰ کیلو است.

انتظار می رود با توسعه گشت ارقام برتر گل محمدی، میزان بهره‌وری این گیاه در کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد و با توجه به بالا رفتن سطح کیفیت محصول، روند ایجاد کارخانجات و شرکت‌های فناور متمرکز بر فرآورده‌های مرتبط با گل محمدی افزایش یابد.

ارسال نظرات
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها