کد خبر: ۱۷۴۲۲
|
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
در دنیایی که هوش‌های مصنوعی توسعه پیدا می‌کنند احتمال رشد ارزش هوش احساسی، خلاقیت و رهبری نیز بسیار بالا می‌رود؛ چرا که این موارد از ویژگی‌های خاص انسان‌ها به حساب می‌آیند. با وجود آن که بسیاری از افراد از نفوذ فناوری‌های جدید به دنیا وحشت دارند اما در واقع هوش مصنوعی می‌تواند در کنار تاثیرات منفی، ویژگی‌های مثبت بسیاری را نیز به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» در عصر تکنولوژی و فناوری انتظار داریم همه ابزار‌ها نیز به سمت هوشمند شدن جلو بروند و در این بین طبیعی است که عده‌ای از افراد نیز بیکار خواهند شد! شاید پیشرفت هوش مصنوعی در آینده می‌تواند برای برخی مشاغل خطرناک هم باشد.

براساس این گزارش هوش مصنوعی و اتوماسیون شغل‌ها در آینده نزدیک می‌توانند اقتصاد کشور‌ها را تا حد زیادی متحول کنند. در حال حاضر، در بسیاری از صنایع روزبه‌روز شاهد افزایش بهره‌گیری از چنین رویکردی هستیم و بسیاری از شغل‌های سنتی تا ۱۰ سال آینده در کشور‌های پیشرفته تا حد زیادی ناپدید خواهند شد. باید گفت؛ امروزه، محققان هوش مصنوعی می‌توانند انبوهی از داده‌های مصرف اینترنت را استخراج کنند. در گذشته، پیشرفت در فناوری باعث شد کارگرانی که کار‌های یدی سنگین انجام می‌دهند، کنار گذاشته شوند. حالا هم پیشرفت در هوش مصنوعی درصد قابل توجهی از شغل‌ها را در معرض خطر قرار داده است.

آیا کارگران

پژوهش‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که تقریبا هر کاری که افراد حرفه‌ای در یک روز کاری عادی انجام می‌دهند، می‌تواند با هوش مصنوعی اتوماتیک شود. حتی پیش‌بینی شده که نصف شغل‌های رایج فعلی به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۵ اتوماسیون شوند.

همچنین تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد افرادی که از دانش علمی کمتری برخوردارند و شغل‌های پرکاری دارند بیشتر در معرض آسیب از سوی ربات‌ها و هوش مصنوعی خواهند بود، با این وجود فناوری‌های مورد نظر فوایدی نیز دارند؛ با شیوع ویروس کرونا در مدت زمان اخیر، روند توسعه هوش‌های مصنوعی و ربات‌ها برای سرویس دهی به بیماران و کشف واکسن‌ها افزایش پیدا کرده است. این فناوری‌ها همچنین به اتوماتیک شدن بسیاری از فرآیند‌های شغلی کمک قابل توجهی کرده است. با وجود نگرانی‌های مربوط به حذف مشاغل در صورت رشد فناوری‌های هوش مصنوعی و ربات‌ها باید گفت که افراد در زمان انقلاب صنعتی و یا حتی گسترش اینترنت نگرانی‌های مشابهی داشتند. این در حالی است که اینترنت با گذر زمان باعث ایجاد شغل و رشد درآمد کل کشور‌های دارای این فناوری شد. هم اکنون برخی از مدیرعامل‌های برتر دنیا بر این باورند که تأثیر فناوری هوش مصنوعی بسیار بیشتر از اینترنت خواهد بود و دنیا از وجود ربات‌ها بیشتر بهره‌مند خواهد شد.

باید اذعان کرد که با وقوع انقلاب چهارم صنعتی، ترس دوباره قابل لمس است. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که حتی کار‌های بسیار پیچیده را به صورت خودکار انجام دهد. در سطح کلان اقتصادی، منطق ساده به نظر می‌رسد؛ اگر هوش مصنوعی کارگران را منسوخ کند، پذیرش آن باعث افزایش بیکاری خواهد شد. اگرچه نگاه به اقتصاد ملی به شرکت‌های مجزا تغییر می‌کند، واقعیت متفاوتی دارد. تا حدودی به طور خلاف، شرکت‌هایی که ربات‌ها را به کار می‌گیرند کارگران بیشتری استخدام می‌کنند. مسلما این داده‌ها ممکن است کمی گمراه کننده باشد، زیرا شرکت‌هایی با رشد قوی‌تر می‌توانند زودتر ربات‌های بیشتری را خریداری کنند که این امر باعث می‌شود سرعت آن‌ها نیز بیشتر شود. با این وجود، چند دلیل قانع کننده وجود دارد که معتقدند ربات‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا نیروی انسانی خود را گسترش دهند.

آیا کارگران

براساس این گزارش، برای آماده‌سازی نیرو‌های کار و آموزش آن‌ها شرکت‌ها موظف هستند تا برای توسعه علم کارکنان خود سرمایه‌گذاری جدیدی در بخش آموزشی انجام دهند. از آن جایی که فناوری هوش‌های مصنوعی امری اجتناب ناپذیر است شرکت‌ها با این عمل خود را برای ورود قدرتمند ربات‌های هوشمند آماده خواهند کرد.

در دنیایی که هوش‌های مصنوعی و ربات‌ها توسعه پیدا می‌کنند احتمال رشد ارزش هوش احساسی، خلاقیت و رهبری بسیار بالا می‌رود چرا که این موارد از ویژگی‌های خاص انسان‌ها به حساب می‌آیند. با وجود آن که بسیاری از افراد از نفوذ فناوری‌های جدید به دنیا وحشت دارند، اما در واقع هوش مصنوعی می‌تواند در کنار تاثیرات منفی، ویژگی‌های مثبت بسیاری را نیز به همراه داشته باشد.

شرکت‌ها و دولت‌های مختلف می‌توانند به راحتی و با آموزش صحیح نیرو‌های شغلی، افراد را برای مواجه شدن با فناوری جدید آماده کنند و به این صورت از موج جدید علم بهترین استفاده را ببرند. با چنین اقداماتی هر کشور می‌تواند تمامی ضرر‌های وجود هوش‌های مصنوعی و ربات‌ها در بازار کار را به سود تبدیل کند.

باید این حقیقت را قبول کنید که ربات‌ها و هوش مصنوعی دیر یا زود شغل شما را از آن خود می‌کنند. چنین فرایندی از سال‌ها قبل آغاز شده و روزبه‌روز به سرعت آن افزوده می‌شود. در این زمینه، سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که چه زمانی شغل شما نابود می‌شود. اگر شغلتان نیازمند مهارت پیچیده و چند جانبه‌ای است، احتمالا در برابر این فرایند در امان خواهید بود. همچنین این موضوع برای افرادی که شغلشان تا حد زیادی مربوط به آموزش و ارتباطات انسانی است، تقریبا صدق می‌کند. اما اگر شغل شما شامل انجام کار‌های تکراری بدون خلاقیت است، بهتر است به فکر یادگیری مهارت‌های جدید موثر باشید.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
مریخ
۲۲:۲۰ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
مخترع هوش مصنوعی کیست؟ اما بی شک مرحوم استیو جابز یکی از بنیانگذاران اصلی ان بود برخی از دانشمندان در مورد رشد و توسعه هوش مصنوعی هشدار میدهند انها بشدت نگران از کنترل خارج شدن علم هوش مصنوعی توسط ربات ها ی هوشمند در اینده هستند
ارتباط برقرار کردن ۲ دستگاه از کامپیوتر های فیس بوک که در کنار همدیگر بودند یک زبان رمز اختراع و با ان رمز زبان با همدیگر ارتباط برقرار کرده بودند بدون اینکه دستوری دریافت کرده باشند یکی از این هشدار هاست
شرکت بستون داینامیک یکی از شرکت های فعال در ساخت ربات سرباز ها سگ ربات با استفاده از دانش پیچیده هوش مصنوعی است سگ هوشمندی که ترامپ از او در تعقیب ابوبکر البغدادی داخل تونل تشکر کرد در واقع یک سگ ربات ساخت شرکت بستون بود
مستندی ازبی بی پخش شد که شرکت بستون در تکمیل نسخه سرباز ربات شرکت بستون بود سرباز ربات توانایی و قدرتی عکس العملی بسیار بیشتر از یک انسان دادشت و مجری گفت فعلا اسوده باشد این جمله کنایه ای بود بر تکمیل پروژه و حذف انسان در میدان های نبرد زمینی در اینده
3
1
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها