کد خبر: ۱۷۴۳۵
|
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۵
چین نخستین تصاویری را که مریخ‌نورد "ژورونگ" از سطح مریخ ثبت کرده است، منتشر کرد.

چین نخستین تصاویر ثبت شده با مریخ‌نورد "ژورونگ" (Zhurong) را منتشر کرد. نمای جلو، چشم‌انداز پیش رو را هنگامی که مریخ‌نورد روی سکوی فرود نشسته است، نشان می‌دهد و تصویری که از نمای پشت گرفته شده است، پنل‌های خورشیدی ژورونگ را به نمایش می‌گذارد.

نخستین تصاویر مریخ‌نورد چینی از سطح مریخ منتشر شد

نخستین تصاویر مریخ‌نورد چینی از سطح مریخ منتشر شد

فرود این مریخ‌نورد، چین را به دومین کشور پس از آمریکا تبدیل کرد که یک کاوشگر را با موفقیت روی سطح مریخ فرود می‌آورد و آن را برای مدت زمان قابل توجهی به کار می‌گیرد.
دانشمندان چینی امیدوارند که بتوانند حداقل ۹۰ روز از خدمات این ربات شش چرخ در منطقه‌ای موسوم به "Utopia Planitia" که در نیمکره شمالی مریخ واقع است، استفاده کنند.

"سازمان ملی فضایی چین" (CNSA)، این تصاویر را در وب‌سایت خود منتشر کرده است. ژورونگ با مدارگرد "تیان‌ون-۱" (Tianwen-1)، به مدار مریخ منتقل شد و از آنجا در داخل یک کپسول از اتمسفر مریخ گذشت و روی سطح آن فرود آمد.تصاویر ثبت شده از سطح مریخ نشان می‌دهند که استقرار سخت‌افزارهای ژورونگ بعد از فرود به درستی انجام گرفته است.


استقرار سخت‌افزارهای ژورونگ، باز شدن صفحات خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز ربات، تنظیم آنتن برای تماس با تیان ون-۱ و باز شدن ریلی را شامل می‌شود که ژورونگ با کمک آن از سکو پایین می‌آید تا حرکت روی سیاره را آغاز کند.

ظاهر ژورونگ، به مریخ‌نوردهای "اسپیریت" (Spirit) و "آپورچونیتی" (Opportunity) ناسا شباهت دارد. وزن آن حدود ۲۴۰ کیلوگرم است و یک تیرک بلند دارد که حامل دوربین‌هایی برای عکس‌برداری و مسیریابی است. این مریخ‌نورد، پنج ابزار دیگر را نیز در بر دارد که به بررسی سنگ‌های مریخ و ماهیت کلی محیط اطراف از جمله آب و هوا کمک می‌کنند.

ژورونگ مانند مریخ‌نورد "کنجکاوی" (Curiosity) و "استقامت" (Perseverance)، به یک ابزار لیزری مجهز است که با کمک آن، ترکیب شیمیایی سنگ‌ها را ارزیابی می‌کند. همچنین این مریخ‌نورد، به یک رادار برای جستجوی یخ مجهز است.

منبع:ایسنا

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
مریخ
۲۲:۳۰ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
ناسا در ابتدا با فرستادن مریخ نوردی ۱۰۰ کیلویی بنام واکینگ ۱ توانست ۳ عکس از سطح ناهموار مریخ بگیرد وایکینگ یک بعد از چند متر در بین ۲ سنگ گیر افتاد و از کار افتاد اما همان ۳ عکس کافی بود تا ولیکنگ ۲ باچرخ های بزرگتر به سطح مریخ برسد و در ادامه اسپریت ۱ و ۲ ازمایشگاه فنیکس مریخ نورد کنجکاوی و ازمایشگاه اینسایت و اخرین مامورت رباتی بنام استقامت بر روی مریخ در حال تحقیق هستند چین هرگز نمیتواند با ناسا رقابت کند ناسا برای رسیدن به این دانش سالها دانشمندان کل کره زمین را بکار گرفته است و کل سیاره های منظومه شمسی را با کمک ویجر ۱ و ۲ گالیله و کاسینی جونو پارکر رصد کرده است
0
0
ناشناس
۱۸:۱۸ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
بله ما هم باور کردیم
0
0
در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف انجام می شود راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه تست انژکتور خودروهای بنزینی
در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در پارک فناوری پردیس مطرح شد؛ گرنت فناوری موتور محرک توسعه و تجاری سازی نوآوری های فناورانه
مصاحبه با خلبان بالگرد نبوغ در مریخ پرواز در مریخ چگونه است؟
نیازمندیها