کد خبر: ۱۸۱۷۲
|
۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۰
کازماس یک تکنولوژی منحصر به فرد است که خیلی فراتر از این است که فقط یک شبکه برای ارتباط میان بلاک چین‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» امروزه ارز‌های دیجیتال یا رمزارز‌ها جایگاه ویژه‌ای در بین سرمایه‌گذاران پیدا کرده است تا جاییکه اکثر فعالان در بازار به جای سرمایه‌گذاری در سایر حوزه (طلا، بورس و مسکن) به این سمت و سو حرکت کرده اند. در این گزارش سعی می‌شود که به یکی از رمز ارز‌ها پرداخته شود.

رمز ارز کازماس یا Atom چیست؟

ارز دیجیتال کازماس مهم‌ترین ارزی است که بر روی بلاکچین کازماس قرار دارد. کازماس خالق ارز دیجیتال کازماس است، ارز دیجیتال Cosmos بر روی پلتفرم خودش بنام کازماس قرار دارد اصطلاحا این ارز را با نماد اتم (Atom) می‌شناسند. اگر بخواهیم از اهداف این پروه بگوییم، می‌توانیم به تسهیل در ارتباط – مقیاس پذیری و تعامل بین زنجیزه‌های مستقل اشاره کنیم.

گفتنی است که این پروژه یک اکوسیستم غیر متمرکز از بلاکچین‌های موازی و مستقل است. بدین منظور که با استفاده از کازماس بلاکچین‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند. در اصل این پروژه با راه اندازی شبکه خود می‌تواند به عنوان یک واسط ما بین بلاک چین‌های مستقل عمل کند. نشانی وب سایت رسمی ارز دیجیتال کازماس Cosmos.Network است.

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیع تر بلاکچین قرار گرفت ؟

قابل ذکر است که ارز ATOM با ارز ATOMIC COIN متفاوت است. ارز ATOMIC COIN یک پروژه آینده داری نمی‌باشد و مراقب باشید که این دو ارز را با یکدیگر اشتباه نگیرید. به عبارت دیگر کازماس خالق ارز دیجیتال کازماس است، ارز دیجیتال Cosmos بر روی پلتفرم خودش بنام کازماس قرار دارد اصطلاحا این ارز را با نماد اتم (Atom) می‌شناسند. کازماس یا کاسموس (Cosmos)، یک شبکه غیرمتمرکز تشکیل شده از چند بلاکچین مستقل موازی است که مبتنی بر الگوریتم‌های توافق بی‌اف‌تی (BFT)، مانند توافق تندرمینت، هستند. این پلتفرم بر ایجاد سازگاری با شبکه‌های بلاکچین دیگر متمرکز است. شبکه کازماس قادر به تعامل با ارز‌های دیجیتال است و کاربرد‌های دیگری دارد که شبکه‌های بلاک‌چین دیگر توان دسترسی به آن‌ها را ندارند. این موضوع بی‌تردید در آینده کازماس تأثیر بسزایی دارد.

امکانات شبکه کازماس

کازماس یک تکنولوژی منحصر به فرد است که خیلی فراتر از این است که فقط یک شبکه برای ارتباط میان بلاک چین‌ها باشد. تیم کازماس یک فرآیند ساده برای ایجاد یک برنامه و بلاک چین را نیز طراحی کرده‌اند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا به‌سادگی و با صرف زمان بسیار کمتر به‌جای گذراندن سال‌ها، در طی چند ماه و یا حتی چند هفته برنامه بلاک چین خود را ایجاد کنند و گسترش بدهند. ترکیب "تسریع فرآیند توسعه بلاک چین"، "توانایی ارتباط و همکاری بلاک چین‌های جدید و قدیمی" و همچنین خاصیت "برنامه‌پذیر بودن"و"داشتن هدفی خاص" باعث رشد این شبکه شده است.

شاید جالب باشد که بدانید تیم کازماس برای نشان دادن قدرت تکنولوژی شبکه خود، یک نسخه از اتریوم را روی شبکه کازماس ساخت و اترمینت نامید. این نسخه از اتریوم دقیقاً مثل اتریوم اصلی کار می‌کند و حتی با قرارداد‌های هوشمند موجود و ابزار‌های دیگر اتریوم مثل متامسک سازگاری بهتری دارد.

به عبارت دیگر، کازماس پدید آورنده ارز دیجیتال کازماس، مانند اکوسیستم بلاکچین عمل می‌کند. قبل از کازماس، بلاک چین‌ها خاموش بوده و قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نبودند. ساخت آن‌ها دشوار بود و فقط می‌توانستند معاملات کمی در هر ثانیه انجام دهند. کازماس با دید فنی جدید، این مشکلات را حل کرده است. با راه اندازی شبکه اصلی جدید، بستر‌های نرم افزاری بلاکچین کازماس به عنوان یک راه حل به عنوان واسطه بین بلاکچین‌های مستقل که در یک شبکه غیرمتمرکز، عمل می‌کنند، مورد توجه قرار گرفت.

شبکه کازماس cosmos چیست؟

شبکه کازماس cosmos یک اکوسیستم غیر متمرکز از بلاکچین‌های مستقل است که پدیدآورنده آن یعنی شرکت تندرمینت آن را اساس نسل آینده تکنولوژی اینترنت می‌داند. اتم ATOM توکن اختصاصی ارز دیجیتال کازماس است که توسط شبکه استفاده می‌شود و همچنین تراکنش‌ها را علامت گذاری می‌کند.

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیع تر بلاکچین قرار گرفت ؟

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیع‌تر بلاکچین قرار می‌گیرد؟

برای درک اینکه چگونه کازماس در اکوسیستم بلاکچین جای می‌گیرد، باید به ابتدای داستان بلاکچین برگردیم. اولین بلاکچین مربوط به بیت کوین بود، یک ارز دیجیتال همتا به همتا که در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد و از مکانیسم اجماع جدیدی به نام PoW یا تائید کار استفاده کرد.

مولفه‌های شبکه کازماس کدامند؟

تیم کازماس ابداع گر ارز دیجیتال کازماس cosmos، در واقع دو مؤلفه برای تحقق هدف خود ساخته است:
Tendermint Core و یک پروتکل ارتباطات بین بلاکچین) (IBC که آن‌ها با هم شبکه کازماس را تشکیل می‌دهند.

هسته اصلی یا Tendermint Core به عنوان یک پلتفرم توسعه بلاکچین عمل کرده و کد آن متن باز است. هر کسی که دارای یک برنامه است می‌تواند از این برنامه که در دسترس همگان است، برای ادغام شبکه غیر متمرکز و توزیع شده خود، به همراه مدل اجماع سازگار با BFT خود استفاده کند. پروتکل ارتباطات بین بلاکچین (IBC) در واقع لایه بعدی است که لایه اتصال به هم پیوسته را فراهم می‌کند. این لایه همان است که امکان ارتباط بین تمام زنجیره‌های فردی را برقرار می‌سازد.

این پروتکل مجموعه‌ای از نواحی و مراکز به هم پیوسته را ایجاد می‌کند که به طور مستقل عمل می‌کنند، اما یک معماری سیستم مشترک را به اشتراک می‌گذارند. در واقع این لایه، لایه اصلی برای توکن ها، داده‌ها و مبادله ارز دیجیتال کازماس در بلاکچین‌ها است.

کازماس مراکز پردازش و تأیید را با هم ادغام کرده تا همه چیز در کنار هم قرار بگیرد. هاب‌ها برای اعتبارسنجی معاملات Tendermint از یک اجماع (PoS) استفاده می‌کنند. این پروژه در سال‌های اخیر به لطف سرمایه گذاری ۹ میلیون دلار بودجه از شرکت‌هایی مانند پارادیگم و سرمایه گذاری Bain توانسته پیشرفت کند.

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیع تر بلاکچین قرار گرفت ؟

شبکه اصلی Cosmos۱۴ مارس ۲۰۱۹ راه اندازی شد. این پروژه به عنوان یک پروژه قوی مورد استقبال قرار گرفت، البته بدون مشکل نیست. در تابستان ۲۰۱۹ یک حمله آسیب پذیر به آن وارد شد که در صورت عدم اصلاح، برای مبادلات ارز دیجیتال کازماس هزینه بر خواهد بود.

در سال ۲۰۱۵ قابلیت اتصال به هسته تندرمینت برای اپلیکیشن‌های مختلف با هر زبان برنامه‌نویسی از طریق رابط اپلیکیشن بلاک‌چین (ABCI) توسعه یافت. به لطف این اتفاق بود که ساختن بلاک‌چین‌های مستقل با استفاده از همه زبان‌های برنامه‌نویسی و همچنین ماژول‌های ابتدایی، امکان‌پذیر شد.

در سال ۲۰۱۷ سازندگان کازماس تصمیم گرفتند چندین بلاکچین موازی بسازند و بین آن‌ها تعامل ایجاد کنند و کاری نکنند که امنیت را به خطر بیندازد. این اتفاق با پروتکل گواهی کار (PoW) محتمل است. در آوریل ۲۰۱۷، این توسعه‌دهندگان توانستند ۱۷ میلیون دلار را ظرف کمتر از ۳۰ روز برای تأمین سرمایه جمع کنند. در این عرضه اولیه کوین (ICO)، هر کوین اتم با قیمت ۱/۰ دلار به فروش رفت. اولین بار که این ارز دیجیتال در فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال قرار گرفت، اوائل سال ۲۰۱۹ بود. صرافی‌های ارز دیجیتال بسیاری از توکن‌های ATOM در معاملات خود استفاده می‌کنند.

بنیانگذاران کازماس چه کسانی هستند؟

بنیانگذاران تندرمینت که دروازه ورود به اکوسیستم کازماس هستند شامل، جی کوان، زارکو میلوشویچ، و اتن بوچمن می‌باشند. اگرچه کوان هنوز به عنوان معمار اصلی شناخته می‌شود، وی در سال ۲۰۲۰ از سمت مدیرعاملی کناره گیری کرد. او معتقد است که هنوز بخشی از پروژه است، اما بیشتر روی ابتکارات دیگر تمرکز دارد. او اکنون به عنوان مدیر عامل تندرمینت توسط پنگ ژونگ جایگزین شده است. اهداف آن‌ها شامل افزایش تجربه برای توسعه دهندگان، ایجاد یک جامعه مشتاق برای کازماس و ایجاد منابع آموزشی است، بنابراین تعداد بیشتری از مردم از آنچه این شبکه قادر است انجام دهد آگاه می‌شوند.

چه چیزی کازماس را منحصر به فرد می‌کند؟

نگرانی عمده برخی از افراد در صنعت رمزارز در مورد میزان پراکندگی در شبکه‌های بلاک چین است. صد‌ها شبکه وجود دارند، اما تعداد بسیار کمی از آن‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کازماس قصد دارد این کار را امکان پذیر کند. هدف اصلی آن اطمینان از استفاده ساده از زیرساخت‌های آن است.

برای این منظور، بسته توسعه نرم افزار کازماس بر روی مدولار بودن تمرکز دارد. این اجازه می‌دهد تا یک شبکه با استفاده از تکه کد‌هایی که از قبل وجود دارد به راحتی ساخته شود. در بلند مدت، امید است که در نتیجه ساخت اپ‌های پیچیده ساده‌تر باشد.

مقیاس پذیری اولویت دیگری است، به این معنی که تراکنش‌های به مقدار قابل ملاحظه بیشتر از بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم، در ثانیه قابل پردازش است. اگر بلاک چین‌ها همیشه بخواهند جریان اصلی را بدست آورند، باید بتوانند با تقاضا و همچنین شرکت‌های پردازش پرداخت یا وب سایت‌های موجود کنار بیایند یا حتی بهتر هم باشند.

امنیت شبکه کازماس چگونه است؟

کازماس از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. نود‌های اعتبارسنجی که مقدار بیشتری از توکن ATOM را درگیر می‌کنند، به احتمال زیاد برای بررسی تراکنش‌ها و کسب پاداش انتخاب می‌شوند. نود‌هایی که غیر صادقانه عمل می‌کنند جریمه می‌شوند و در نهایت ممکن است توکن‌هایی را که سهم گذاری کردند از دست بدهند.

ویژگی‌های کازماس

معتبرکنندگانی که روی پل‌های بین بلاکچینی فعالیت می‌کنند، از طریق هاب اصلی کازماس با هم هماهنگ می‌شوند. آن‌ها همچنین یک نقطه کاربری در بلاکچین مقابل، در طرف دیگر پل، برای تأیید اینکه مبلغ متناظر تثبیت شده ایجاد می‌کنند. به این ترتیب توکن‌های «اصلی» در سناریویی با چندین امضا بلاک می‌شوند تا هنگامی که ابزار تأیید پل، آن‌ها را از قفل در بیاورد. در ادامه نیز توکن‌های داخل بلاک‌چین در پل‌ها را نابود می‌کند. این به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال را به بلاک‌چین‌های مختلف منتقل کنند و به حتم در آینده کازماس تأثیر قابل توجهی دارد.

چگونه کازماس در اکوسیستم وسیع تر بلاکچین قرار گرفت ؟

ستون فقرات اصلی تیم توسعه این محصول، شامل دو توسعه‌دهنده است که پروتکل تندرمینت را در سال ۲۰۱۴ توسعه دادند. آن‌ها اتان بوچمن (Ethan Buchman) و جائه کوان (Jae Kwon) هستند. اتان بوچمن برنامه دارد جامعه‌ای با گزینه‌های مختلف ایجاد کند که کاربران را از صنعت‌های گوناگون در فرآیند توافق شبکه درگیر کند. جائه کوان هم سازنده پروتکل تندرمینت است. او الگوریتم توافق تندرمینت را کاراترین الگوریتم توافق جمعی می‌داند که به دنبال حداکثر سرعت و مقیاس‌پذیری است.

شهرت جامعه کازماس

رقابت سختی بین پروژه‌هایی که قصد دارند راهکاری برای تعامل بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه دهند وجود دارد. رقبای کازماس، استارت‌آپ‌هایی مانند پولکادات (Polkadot)، آیون (AION)، و پنتا (Penta) هستند. مشکل تعامل بین بلاک‌چین‌ها موضوعیت زیادی دارد. این راهکار فقط امکان پرداخت بین بلاک‌چین‌ها را ایجاد نمی‌کند بلکه همچنین تبادل اطلاعات به صورت کلی را امکان‌پذیر می‌سازد. آینده کازماس و این پروژه به توسعه آن بستگی دارد.

مجله فوربس از این پروژه تحت عنوان «شبکه جهانی وب برای بلاک‌چین‌ها» یاد کرده است. در واقع، این شبکه به عنوان یک پلتفرم میانی که از توکن‌های بلاک‌چین‌های مختلف می‌توان روی آن استفاده کرد، عمل می‌کند. تعدادی از پروژه‌ها همین حالا نیز بر اساس تکنولوژی‌های کازماس/تندرمینت توسعه یافته‌اند و قصد دارند بخشی از اکوسیستم کازماس باشند. از آن جمله می‌توان به بایننس چین، ای‌مانی، آی‌او‌وی، کاوا، لینو، شبکه ریجن و امثال این اشاره کرد.

شرط اصلی موفقیت پروژه و افزایش قیمت آینده کازماس، رشد پویای آن از نظر تعداد و فعالیت شبکه‌هایی است که به آن متصل هستند. برای همین شاید منتظر یک افزایش چشم‌گیر بودن در مدت یک سال و نیم تا ۲ سال آینده کمی غیرمنطقی باشد؛ همچنان که عجله کردن در افزودن اتم به پورتفولیو ارز‌های دیجیتال شاید کمی زود باشد. در شرایطی که توسعه کند باشد و حضور رقبای موفق چشم‌گیر، شاید این پروژه نتواند به انتظارات خود دست پیدا کند. اما همان‌طور که گفته شد، اگر توسعه‌دهندگان سیستم را توسعه بدهند، نرخ کوین اتم نیز به افزایش ادامه خواهد داد. از این نظر شاید بتوان گفت که آینده کازماس روشن است.

ارسال نظرات
سالگرد اولین ماموریت کاوش ماه ناسا ماموریت "آپولو ۱۵" ۵۰ ساله شد
با فناوری هوش مصنوعی؛ ماشین‌ها چگونه می‌بینند
در راستای افزایش بهره‌وری اقتصادی؛ ۸ برنامه برای حفظ ذخائر ژنتیکی اجرایی می‌شود
نیازمندیها