کد خبر: ۱۸۲۵۳
|
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰
سازمان فضایی ناسا به جای تحقیق در مورد قمرهای مشتری و نپتون برای انجام مأموریت‌های دیگری برنامه‌ریزی می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، سیاره آیو(IO) یکی از قمرهای سیاره مشتری است که طبق بررسی‌های انجام شده فعال‌ترین آتش‌فشان‌های منظومه شمسی در آن قرار دارد. نزدیکی این سیاره به مشتری و آب‌وهوای متغیر آن موجب شده دانشمندان امکان تحقیق در مورد آیو را نداشته باشند. اکنون سازمان‌های فضایی قصد دارند با استفاده از ظرفیت تلسکوپ‌های قدرتمند و ماهواره‌های موجود در مدار زمین اطلاعاتی را در مورد جو سیاره آیو به‌دست آورند.

دانشمندان معتقدند شناخت این سیاره به کسب اطلاعات در مورد سایر قمرهای مشتری کمک بزرگی می‌کند. از طرف دیگر مدارگردهایی که به دور این سیاره گردش می‌کنند می‌توانند اطلاعات مفیدی از سیاره‌ نپتون نیز به‌دست آورند. قمر سیاره نپتون به نام تریتون(Triton) یکی از عجیب‌ترین و ناشناخته‌ترین سیاره‌های منظومه شمسی است و به دلیل فاصله زیاد با زمین و توانایی محدود ماهواره‌های سازمان فضایی ناسا اطلاعات کمی در مورد این سیاره وجود دارد.

انرژی ذرات باردار موجود در جو سیاره تریتون بیش از ۱۰ برابر بیش از تمامی ماه‌های منظومه شمسی است و این موضوع نیز نزدیک شدن هر ماشین تحقیقاتی را به آن دشوار ساخته می‌کند. ماهواره وویجر ۲ در سال ۱۹۸۹ از سیاره تریتون تصویری ثبت و به زمین ارسال کرد. تعدادی از دانشمندان پس از بررسی این تصویر اعلام کردند احتمالاً در لایه‌های عمیق این سیاره اقیانوسی بزرگی وجود دارد اما حتی طرح چنین نظریه‌ای مدیران سازمان تحقیقات فضایی ناسا را متقاعد نکرده است که در مورد این سیاره تحقیقات بیشتری را انجام دهند. در حقیقت ناسا قصد دارند بودجه مورد نیاز به تحقیقات در مورد سیاره‌های تریتون و آیو را به مطالعه بیشتر زحل اختصاص دهد.

منبع/ آنا

ارسال نظرات
سالگرد اولین ماموریت کاوش ماه ناسا ماموریت "آپولو ۱۵" ۵۰ ساله شد
با فناوری هوش مصنوعی؛ ماشین‌ها چگونه می‌بینند
در راستای افزایش بهره‌وری اقتصادی؛ ۸ برنامه برای حفظ ذخائر ژنتیکی اجرایی می‌شود
نیازمندیها