کد خبر: ۱۸۳۵۶
|
۲۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰
دو قدرت فضایی در مارس ۲۰۲۱ تفاهم نامه‌ای بین دولتی را امضا کردند تا ایستگاه فضایی در مدار ماه و پایگاهی را روی این کره بسازند.

به گزارش «نبض فناوری»، چین و روسیه از شرکای بین المللی دعوت کرده اند تا در ساخت پایگاهی در ماه به آن‌ها بپیوندند، اما گفتند که قصد ندارند فضانوردان را در دهه آینده به ماه بفرستند. به گفته نمایندگان آژانس فضایی روسیه Roscosmos و اداره ملی فضایی چین، ایستگاه تحقیقاتی بین المللی ماه (ILRS) متشکل از یک ایستگاه فضایی در مدار ماه، یک پایگاه در سطح ماه و مجموعه‌ای از مریخ نورد‌های متحرک و ربات‌های هوشمند خواهد بود.

دعوت از کشورهای دیگر برای حضور در پروژه ساخت ایستگاه فضایی

روز چهارشنبه (۱۶ ژوئن) در کنفرانس جهانی اکتشافات فضایی (GLEX) در سن پترزبورگ، مقامات فضایی چین و روسیه گفتند که آن‌ها در حال مذاکره با شرکای بین المللی از جمله آژانس فضایی اروپا (ESA)، تایلند، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برای پیوستن به ساخت این ایستگاه فضایی هستند.

چین و روسیه قصد ساخت ایستگاه فضایی در مدار ماه را دارند

جدول زمانی ارائه شده در مجمع GLEX پیش بینی مرحله شناسایی در سال ۲۰۲۱ را دارد. تا سال ۲۰۲۵، آژانس‌های فضایی مکانی را برای پایگاه ماه انتخاب می‌کنند و ساخت و ساز بین سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵ دنبال می‌شود. ILRS از سال ۲۰۳۶ به بعد عملیاتی می‌شود. فراهم کردن طیف وسیعی از امکانات و تجهیزات علمی برای مطالعه توپوگرافی ماه، ژئومورفولوژی، شیمی، زمین شناسی و ساختار داخلی ماه و همچنین امکان مشاهده فضا و زمین از سطح ماه از اهداف ساخت این پروژه است و احتمالاً در آینده از اکتشافات انسانی نیز پشتیبانی خواهد کرد.

پایگاه موجود در سطح ماه از طریق یک ایستگاه مداری در فضای سیسلونار بین ماه و زمین کنترل می‌شود که شاهد ترافیک منظم بین دو جرم آسمانی خواهد بود. معاون مدیر CNSA Yanhua Wu در این کنفرانس گفت که همکاران ما در حال حاضر بر توسعه فناوری اکتشاف ماه متمرکز هستند و قصد ندارند فضانوردان را در دهه آینده به ماه بفرستند. یانهوا گفت: "ما همچنین در این زمینه کار‌های مقدماتی و تحقیقاتی زیادی انجام خواهیم داد؛ بنابراین امیدواریم که بتوانیم محققان خود را در آینده به سطح ماه بفرستیم تا آن‌ها مأموریت‌های خود را در آنجا انجام دهند."

چین و روسیه قصد ساخت ایستگاه فضایی در مدار ماه را دارند

در اوایل سال جاری، روسیه اعلام کرد که قصد دارد ایستگاه فضایی خود را در مدار کم زمین، منطقه فضایی زیر ۶۲۰ مایل (۱۰۰۰ کیلومتر) بسازد و تهدید به ترک همکاری ایستگاه فضایی بین المللی کرد و آن را به عنوان اقدامی تلافی جویانه در برابر تحریم‌های ایالات متحده عنوان کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها