کد خبر: ۱۸۵۵۳
|
۰۳ تير ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۰
نتایج یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد، بیش از نیمی از مواد آرایشی معروف مانند رژ لب و ریمل مژه و ابرو حاوی مواد شیمیایی سمی است که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله سرطان شود.

به گزارش«نبض فناوری» به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد، بیش از نیمی از مواد آرایشی معروف مانند رژ لب و ریمل مژه و ابرو حاوی مواد شیمیایی سمی است که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله سرطان شود. از مواد پلی و فلوروآرکیل (PFAS) به طور گسترده‌ای برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود.

«PFAS» یا مواد پلی و فلوروآرکیل، مواد شیمیایی ساخته شده توسط بشر هستند که از دهه 1940 در چندین صنعت در سراسر جهان از جمله ساخت لوازم آرایشی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

براساس یافته‌های به دست آمده، همه مواد شیمیایی سرطان زا یا در غیر این صورت سمی هستند و مدافعان می‌گویند هیچ جایگاهی در مواد آرایشی ندارند.

دانشمندان بیش از ۲۰۰ ماده آرایشی محبوب را که در ایالات متحده و کانادا فروخته می شود آزمایش کردندو میزان بالایی از فلوئور ا در آنها شناسایی کردند.

تحقیقات قبلی مواد پلی و فلوروآرکیل را با طیف وسیعی از مسائل بهداشتی از جمله سرطان کلیه، فشار خون بالا و بیماری تیروئید مرتبط دانسته‌اند.

محققان دانشگاه نوتردام که پژوهشگران این مطالعه بودند، خاطرنشان کردند: همچنین خطر اضافی آلودگی محیطی در ارتباط با تولید و دفع این محصولات وجود دارد که می‌تواند افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار دهد.

به طور خاص، مشخص شد محصولاتی که به عنوان «طولانی مدت» و «مقاوم در برابر سایش» تبلیغ می‌شوند حاوی مقادیر بالایی از مواد شیمیایی هستند و این دقیقا همان نکته در تبلیغ لوازم آرایشی و برخی از محصولات بهداشتی است که آنها را در برابر آب مقاوم معرفی می‌کند.
منبع: فارس

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها