کد خبر: ۱۸۵۷۴
|
۰۳ تير ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰
بررسی‌های آماری و تحقیقاتی نشان از پیشرفت سریع هوش مصنوعی طی دهه آتی دارد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که هوش مصنوعی در آینده نه چندان دور مشاغل زیادی را ایجاد خواهد کرد.

به گزارش« نبض فناوری»اگرچه هوش مصنوعی(AI) بیش از ۶۰ سال است که وجود دارد اما امروز به لطف قدرت محاسباتی بیشتر و همچنین در دسترس بودن مقادیر زیاد داده، الگوریتم‌های پیچیده‌تر، برنامه‌های کاربردی و... بسیار گسترش یافته و تأثیر مستقیم بر صنعت گذاشته است.

هوش مصنوعی هرگز مانند عصر حاضر چنین تأثیرات محسوسی نداشته است و ادامه این روند اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. اتوماسیون به لطف هوش مصنوعی معنی جدیدی یافته است و دیگر نیاز نیست صرفاً برای انجام کارهای تکراری به روبات‌ها مراجعه کنیم.

فرصت شغلی

بسیار شنیده‌ایم که هوش مصنوعی موجب بیکاری گسترده خواهد شد اما از این منظر می‌توان زاویه دید دیگری را نیز مورد بررسی قرار داد. بر اساس آخرین گزارش از مجمع جهانی اقتصاد، ۱۳۳ میلیون فرصت شغلی جدید تا سال ۲۰۲۲ در سراسر جهان ایجاد خواهد شد که ۱۶ درصد از آنها در بخش داده‌ها و هوش مصنوعی قرار دارند.

هوش مصنوعی می‌تازد/ یادگیری ماشین؛ سریع‌ترین صنعت در حال رشد

طبیعتاً مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی به تخصص‌های مرتبط نیاز دارند. نیاز به پاسخگویی به تقاضا برای سرویس‌ها و خدماتی که این فناوری را با محصولات شرکت‌ها و سازمان‌ها ادغام می‌کند، این بنگاه‌ها را مجبور به استخدام متخصصان و کارشناسان واجد شرایط در این زمینه کرده است. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر به دنبال پر کردن موقعیت‌های شغلی مربوط به برنامه‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و همچنین دانشمندان داده هستند.

نمونه‌پژوهی کشور مکزیک

در کشوری همچون مکزیک طبق آخرین تجزیه‌وتحلیل موسسه «ارتباطات از راه دور» این کشور در ژانویه سال ۲۰۲۰، استفاده از اینترنت به صورت چشمگیری در مکزیک رشد کرده است و ۶۶ درصد از افراد بالای ۶ ساله در سراسر مکزیک به طریقی کاربر اینترنت هستند و از آن استفاده می‌کنند که این اهمیت این شبکه را در زندگی مکزیکی‌ها نشان می‌دهد.

شهروندان این کشور از فناوری برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی(۲/۵۱ درصد)، محتوای دیداری و شنیداری رایگان(۶/۴۸ درصد)، آموزش(۴۵/۷ درصد) و همچنین برای خرید(۱۲.۹٪)، فروش(۶.۲٪) و عملیات بانکی(۹.۵٪) استفاده می‌کنند.

براساس اطلاعات پورتال شغلی Jobatus این واقعیت باعث شده است که این کشور سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در ارتباط با فناوری‌های جدید انجام دهد و بنابراین مشاغل بیشتری را در زمینه دیجیتال ایجاد کند.

این مسئله در گزارش مشاغل نوظهور ۲۰۲۰ در مکزیک که توسط LinkedIn منتشر شده قابل بررسی است. در این گزارش می‌توان دریافت که بیشترین جستجو در بازارهای ملی دقیقاً مربوط به تجارت دیجیتال، امنیت سایبری، هوش مصنوعی و کلان‌داده است. به همین ترتیب، طبق اطلاعات رصدخانه منابع انسانی انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ در این کشور نیاز به متخصصان هوش مصنوعی به ۵۸٪ برسد.

بررسی‌های مایکروسافت

نتایج یک شبیه‌سازی در تور هوش مصنوعی شرکت مایکروسافت در مکزیک مشخص شد که این کشور می‌تواند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی در ۱۰ سال آینده، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی خود را از پیش‌بینی‌های فعلی یعنی ۲.۴٪ به سطوح ۴.۶٪ تا ۶.۴٪ افزایش دهد. این افزایش می‌تواند با افزایش بهره‌وری و تقاضای کارگران ماهرتر همراه باشد. طبق این طرح، صنعت خدمات تجاری با ۹/۴ میلیون شغل جدید(در مجموع ۱۰۹٪ مشاغل بیشتر تا سال ۲۰۳۰) بیشترین سود را خواهد داشت.

هوش مصنوعی می‌تازد/ یادگیری ماشین؛ سریع‌ترین صنعت در حال رشد

از نظر مشاغل، موقعیت‌های شغلیِ تخصصی طی دهه آینده ۶۷٪ افزایش می‌یابد. در ۶ بخش از ۷ بخش بزرگ که مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند(بخش عمومی، خدمات بازرگانی، تجارت، مهمانداری و گردشگری، ساخت‌وساز، تولید، معدن، کشاورزی و خدمات عمومی)، تقاضا برای مشاغل با صلاحیت بالا می‌تواند افزایش داشته باشد. ضمن اینکه خدمات تجاری به ۸.۹ میلیون کارگر ماهر دیگر، صنعت تولید ۱.۸ میلیون نفر (۹۲٪)، ساخت‌وساز ۱ میلیون (۱۵۷٪) نیاز خواهد داشت(۲۲۱٪ شغل بیشتر).

گزارش‌های متعدد حکایت از رشد و پیشرفت قابل توجهی دارد، با این حال به طور متوسط ‌کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) تخمین می‌زنند که ۵۵٪ مشاغل مستعد اتوماسیون باشند. در دهه آینده در مورد مکزیک نیز تخمین زده می‌شود که تقریباً بین ۱۹ تا ۵۳ درصد مشاغل تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار گیرند.

به این ترتیب می‌توان گفت که هوش مصنوعی همچنان به تحول دنیای کار ادامه می‌دهد و مانند انقلاب‌های قبلی فناوری، اشتغال‌زایی زیادی ایجاد می‌کند. به همین دلیل، آموزش حرفه‌ای‌ها برای به دست آوردن مهارت‌های جدید و پاسخگویی به خواسته‌های فناوری‌های نوظهور از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

لازم به ذکر است که طبق نظر متخصصان بیشترین درخواست مشاغل عبارتند از برنامه‌نویسان هوش مصنوعی تحلیل‌گران و دانشمندان داده، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و برنامه‌ها، متخصصان یادگیری ماشین یا یادگیری خودکار و متخصصانی که در توسعه و کاربرد روبات‌ها یا سیستم‌های هوشمند تبحر دارنند

منبع: آنا

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها