کد خبر: ۱۸۶۴۸
|
۰۶ تير ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۰
در گفتگو با نبض فناوری؛
رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، با اشاره به اینکه دولت هنوز در مورد رمز ارزها اشراف کافی ندارد، گفت: تمام دنیا در اقتصادشان از این فرصت ها استفاده می کنند الان تمام کشورها به دنبال این هستند که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند در حالیکه در کشور ما حتی فرصت ها را بخاطر برخوردهای بی جا و نسنجیده تبدیل به تهدید می کنیم.

محمدرضا شرفی، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، در گفتگو با خبرنگار «نبض فناوری» در خصوص توقف فعالیت انجمن گفت: یکی از وظایف تشکل‌های مردم نهاد روشنگری است و تفسیر ما نیز این است. باید قوانین شفاف‌تر و تکالیف خودشان همه مشخص شود؛ چرا که انجمن اعتبارش را از مجوز می‌گیرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه عدم شفافیت در برخی موارد سبب ایجاد مشکلاتی در کشور می‌شود و این موضوع در برخی از اوقات برای خیلی از افراد منافع دارد و مدام با ایجاد موانع چوب لای چرخ فعالان این عرصه می‌گذارند.

شرفی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا این موضوع صحت دارد که با تصویب ماده ۷ رمزارز‌ها تبدیل به کالای قاچاق ارز خواهند شد، اظهار کرد: این ماده در شورای نگهبان تایید شده است اگر ایرادی نیز داشته باشد در مفاد دیگری است. اما نکته‌ای که در اینجا مهم است باید رمزارز‌های مجاز و غیرمجاز از هم تفکیک شود در غیراینصورت فضا را به قانون گریزی سوق می‌دهد. در حال حاضر مجلس شورای اسلامی در این زمینه ورود کرده است در حالیکه منطقی نیست.

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، گفت: امروزه با فناوری‌های جدید و نوین مواجه هستیم و این فناوری نوین نقاط بسیار گنگی دارد که همه دنیا روی آن کار می‌کنند و هنوز به جمع‌بندی قطعی نرسیدند و همه با احتیاط با این قضیه برخورد می‌کنند.

وی اضافه کرد: موضوع رمزارز‌ها در همه در حد مصوبه و دستورالعمل است و کشور‌های صاحب این فناوری معایب و مزایای آن را روی جامعه بررسی می‌کنند تا آسیب‌ها را شناسایی و براساس آن دستورالعمل‌ها را اصلاح می‌کنند تا در نهایت به یک چارچوب و قوانین جامعی دست پیدا کنند تا از طریق آن تمام موارد و اثرات این فناوری را پوشش دهند و بعد از آن به مجلس ارجاع می‌دهند تا تبدیل به یک قانون جامع شود؛ اما در کشور ما بدون اینکه شناخت کافی و آگاهی لازم به این فناوری داشته باشند به مجلس ارجاع دادند تا بعد از ارائه لایحه به صورت قانون درآید. در حالیکه دولت هنوز در مورد رمز ارز‌ها اشراف کافی ندارد. تمام دنیا در اقتصادشان از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند الان تمام کشور‌ها به دنبال این هستند که تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنند در حالیکه در کشور ما حتی فرصت‌ها را بخاطر برخورد‌های بی جا و نسنجیده تبدیل به تهدید می‌کنیم.

شرفی گفت: باید توجه داشته باشیم که مردم زیاد دچار آسیب نشوند و مورد حمایت قرار گیرند چرا که انجمن بلاکچین مردم نهاد بوده و ریشه در مردم دارد. اگر این روش درست نباشد انجمن گزینه دیگری را در پیش خواهد گرفت. انجمن کارش فرهنگ سازی و ترغیب یک علم و دانش است تا این فناوری و دانش را ارتقا دهد.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها