کد خبر: ۱۸۷۵۱
|
۰۹ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰
روسیه تصمیم دارد یک چاپگر دی ان ای مخصوص خود بسازد و احتمالا در ۲۰۲۴ میلادی آن را رونمایی کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپوتنیک اعلام کرد، محققان روس در سیبری مشغول توسعه نخستین چاپگر دی ان ای این کشور هستند. به گفته دانشگاه ایالت تومسک پیش بینی می‌شود نمونه اولیه این دستگاه در ۲۰۲۴ میلادی رونمایی شود.

آلکسی سازونوف هماهنگ کننده مرکز پزشکی زیستی و فناوری زیستی دانشگاه تومسک در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: چاپ زیستی ژن یکی از جدیدترین تحولات حوزه علمی است. پیشگامان این حوزه نیز آمریکا و چین هستند. برخلاف سیستم های معمول ترکیب کننده دی ان ای در جهان، تعداد اندکی سیستم برای چاپ بخش‌هایی از دی ان ای با عملکرد مناسب وجود دارد. این نوع دستگاه‌ها در بازار فروخته نمی‌شوند و فقط می‌توان سرویس‌های آنها را خرید. بنابراین برای کشورمان حیاتی است که سیستم چاپ دی ان ای مخصوص خود را داشته باشیم.

سازونوف در ادامه توضیح داده توسعه دهندگان روس تصمیم دارند پرینتری بسازند که بخش‌های کوچکی از دی ان ای را ترکیب می‌کند که بعداً می‌توان آنها را کنار هم قرار داد تا رشته‌های بلندتری ساخت و برای مقاصد مختلف مانند ژن درمانی به کار برد.

منبع/ مهر 

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها