کد خبر: ۱۸۸۷۶
|
۱۳ تير ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۰
کاوشگر استقامت مجهز به سیستم ناوبری نوین و قدرتمندی است که سرعت حرکت آن و انجام ماموریت‌های علمی در سیاره مریخ را افزایش می‌دهد.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از اسپیس، فناوری نوینی به کاوشگر استقامت کمک می‌کند هنگام حرکت روی سیاره مریخ از برخورد با چالش‌ها اجتناب کند.

این فناوری AutoNav نام دارد و یک سیستم ناوبری است که نقشه محیط را ثبت و مسیرهایی را تعیین می‌کند که کاوشگر بتواند بدون نیاز به راهبری گسترده از مرکز کنترل زمین بتواند به راحتی طی کند. به این ترتیب سرعت حرکت کاوشگر روی مریخ بیشتر می‌شود.

AutoNav چهار تا پنج بار قدرتمندتر از سیستمی است که در کاوشگر کنجکاوی نصب شده است. بنابراین استقامت می‌تواند مسیرهای مستقیم را طی کند. این قابلیت در کنار افزایش سرعت کاوشگر، به معنای آن است که استقامت قادر به انجام مأموریت‌های علمی بیشتری در یک بازه زمانی خاص است.

البته این فناوری نیاز به راهبرهای انسانی کاوشگر در مرکز کنترل زمین را از بین نمی‌برد، بلکه تا حد ممکن قدرت خودمختاری آن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر AutoNav، ویژگی‌های جدید دیگری در کاوشگر سرعت آن را افزایش می‌دهند. چرخ‌های استقامت قطر بزرگ‌تر و ضخامت کمتری دارند. در کنار این موارد کاوشگر ناسا یک رایانه جداگانه مختص ناوبری همراه دارد.
منبع: مهر

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها