کد خبر: ۱۸۹۴۰
|
۱۵ تير ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۰
توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیک؛
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران شرایط دسترسی و نحوه بهره برداری از منابع ژنتیکی را تصویب کرد.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، سید مجید تولیت رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: بر اساس ماده ۶ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی، دسترسی به منابع ژنتیکی و بهره برداری از آن تابع آیین نامه اجرائی شرایط دسترسی و نحوه بهره برداری ژنتیکی است.

وی ادامه داد: از این رو مقرر شد توسط وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد دانشگاهی ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.

به گفته وی، این آیین نامه اجرائی نیز با رویکرد حفاظت از منابع ژنتیکی، تسهیل در امر پژوهش با اولویت پژوهشگران داخلی و رعایت حقوق عرفی جوامع محلی تنظیم شد.

وی افزود: در طی جلسات متعدد همفکری و هم افزایی فیمابین دستگاههای مختلف ذیربط، تدوین این آیین نامه انجام شد.

تولیت گفت: همچنین در تداوم انجام اولویتهای راهبردی کشور به منظور کمک به ارتقای شاخصهای امنیت سلامت، امنیت غذایی و امنیت اقتصادی، نقش فعال این مرکز در مرجعیت شناسایی و ثبت منابع زیستی و ژنتیکی موضوع ماده ۳۴ آیین نامه تبیین و مصوب شد.

تولیت خاطر نشان کرد: بر اساس ماده ۳۴ آیین نامه واردکنندگان ریزسازواره (میکروارگانیسم) و رده های سلولی لازم است پس از ورود و قبل از استفاده بلافاصله نسبت به ثبت و ذخیره منبع ژنتیکی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اقدام کنند.

وی ادامه داد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موظف است اطلاعات ثبت شده موضوع این تبصره را در سامانه جامع درج کند.

تولیت با بیان اینکه واردات هرگونه ریزسازواره( میکروارگانیسم )برای مقاصد پژوهشی در حوزه سلامت انسانی منوط به تایید طرح نامه پژوهش در کمیته علمی صلاحیت دار و کارگروه اخلاق در پژوهش ذی صلاح و در سایر حوزه ها منوط به تایید طرحنامه پژوهش در کمیته علمی و ثبت در مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی ایران است.

وی عنوان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با داشتن چهار بانک زیستی میکروارگانیسمها، گیاهی، سلولهای انسانی و جانوری و مولکولی و بالغ بر ۲۷ کلکسیون ضمن دارا بودن استاندارهای لازم بین المللی جهت شناسایی، ثبت و نگهداری نمونه های زیستی؛ در حال توسعه و تکمیل زیرساختهای فیزیکی و تجهیزاتی خود جهت ایفای نقش ملی و ماموریت محوله است.

تولیت گفت: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران آمادگی خود را جهت ارایه هر گونه خدمت و تسهیل در روند ثبت نمونه های زیستی محققان و مراکز تحقیقاتی جهت حفاظت از ذخایر زیستی و پیشبرد اهداف تحقیقاتی کشور اعلام می کند.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها