کد خبر: ۱۸۹۹۳
|
۱۶ تير ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۰
کشاورزی هوشمند پتانسیل ایجاد 15 هزار شغل مستقیم با درآمد 1500 میلیارد تومان را دارد. اتفاقی که با کمک پهپادها به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش «نبض فناوری»، پرنده‌های هدایت‌پذیر از دور (پهپاد) کاربردهای بسیار وسیع و گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و بسیاری از کشورها با طراحی و توسعه این پهپادها در تلاش هستند تا برخی خدمات مورد نیاز اجتماعی را با کمک آنها ارائه کنند. از دیگر حوزه‌هایی که با کمک این پرنده‌ها توسعه یافته‌اند، نقشه‌برداری هوایی و پایش خطوط انتقال انرژی است.

یکی از صنایعی که می‌تواند با کمک این فناوری به شکلی نوین ادامه حیات دهد صنعت کشاورزی است. این پهپادها در زمینه سم‌پاشی سریع و یکدست زمین‌های کشاورزی، بررسی زمین‌های زراعی از نظر کیفیت بافت گیاهی، تهیه نقشه‌های دو و سه بعدی کاربرد دارند.

کاربرد پرنده‌های بدون سرنشین

پهپادها پرنده‌های بدون سرنشینی هستند که در ابعاد و سایز های کوچک طراحی و تولید می‌شوند و اپراتور می‌تواند به واسطه رادیوکنترل آن‌ها را در محدوده مجاز برد رادیویی هدایت و کنترل کند. استفاده تجاری از هواپیماهای بدون سرنشین که به‌نام پهپادها در دنیا معرفی شده‌اند از دهه 1980 شروع شد. امروزه کاربرد پهپاد در بخش‌های مختلف صنعتی به سرعت در حال گسترش است.

صنایعی که به واسطه این پرنده‌ها توسعه یافته‌اند شامل فیلم‌برداری و عکس‎‌برداری، سمپاشی، نظارت، ساخت مستند، امداد و نجات، حمل کالا، مدیریت حوادث و بحران‌ها، تفریح و سرگرمی، نقشه‌برداری و غیره می‌شود.

بازار 127 میلیارد دلاری پهپادها

با توجه به اینکه صنعت پرنده‌های هدایت‌پذیر کاربردهای فراوانی در حوزه‌های غرنظامی دارد؛ حاشیه سود بالایی برای آن رقم خورده است. آمارها می‌گوید که این صنعت در دنیا در زمینه کاربردهای غیرنظامی بازاری معادل 127 میلیارد دلار در جهان دارد که سهم ایران از این بازار پرسود، حدود 3 الی 5 میلیارد دلار است.

توسعه استفاده از این پرنده‌های آهنی در بخش کشاورزی هوشمند در کشور پتانسیل ایجاد 15 هزار شغل مستقیم با درآمد 1500 میلیارد تومان دارد. عددی بزرگ و قابل توجه که می تواند بازار بزرگی برای فعالان و علاقه‌مندان به این حوزه ایجاد کند.

قطعا با پیشرفت فناوری و ایجاد بسترهای لازم، در آینده نه چندان دور کاربردهای پهپادها بیش از پیش افزایش خواهد یافت به همین دلیل فناوران ایرانی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند و با تلاش‌های صورت گرفته تلاش می‌کنند تا با طراحی و تولید پهپادهای ایران‌ساخت، بازار داخلی آن را توسعه دهند و به رونق اقتصادی کمک کنند.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این زمینه با حمایت از توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به این حوزه ورود کرده است تا مسیر برای تجاری‌سازی ایده‌ها و تولیدات آنها تسهیل شود.

ارسال نظرات
به همت دانشمندان شرکت‌های دانش بنیان فنتام صورت گرفت: انحصار شکنی از آمریکا و تولید کیت ACT بومی در پارک فناوری پردیس
پست فوق توزیع ۶۳/۲۰ کیلوولت پارک فناوری پردیس افتتاح شد؛ ساخت پست برق با مدل مشارکت بخش خصوصی و عمومی برای اولین بار در ایران
نیازمندیها