کد خبر: ۱۹۰۹۴
|
۲۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰
کارشناسان معتقدند که تقویت هر چه بیشتر زیست‌بوم نوآوری و صنایع نرم و خلاق در کشور، باعث افزایش امنیت، اشتغال و کارآفرینی خواهد شد.

رمز تحول اقتصادی با حمایت از فناوری‌های نرم و فرهنگی/ دولت باید از  فعالان خلاق حمایت ‌کند

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی در تمام حوزه‌های کلیدی وارد شدند تا جاییکه دستاورد‌های شاخصی را در بخش‌های مختلف صنایع از خود به جا گذاشته‌اند در کنار این موضوع شرکت خلاق و صنایع نرم نیز فعالیت‌هایی در بخش‌های مختلف انجام می‌دهند.

باید یادآور شد که پیشرفت‌های شگرف علوم و فناوری‌های سخت در طول قرن بیستم، به شکوفایی اقتصادی جوامع پیشرفته منجر شده است و نیاز‌های ذاتی بشر را تا آنجا ارضا کرد که بتواند به نیاز‌های عالی‌تر (روحی و معنوی) خود بپردازد. پاسخ گویی به این نیاز‌ها مستلزم توسعه شاخه نوینی از علوم و فناوری‌ها موسوم به علوم و فناوری‌های نرم و فرهنگی است که هدف آن‌ها شناخت هرچه بیش‌تر جنبه‌های ذهنی و روحی انسان و یافتن راهی برای اعتلای ذهنی و روحی او، همچنین تنظیم رابطه بهتر انسان با محیط پیرامون است؛ محیطی که به اقتضای پیشرفت علوم و فناوری‌های سخت هر روز پیچیده‌تر می‌شود.

صنایع نرم و خلاق انواع مختلفی دارند که یکی از مهم‌ترین شاخه‌های آن صنایع «خلاق و فرهنگی» است. این صنایع به طور کلی «اقتصاد خلاق» را شکل می‌دهد. صنایع خلاق و فرهنگی، در طول چند سال اخیر به قدری توسعه پیدا کرده است که برخی آینده‌پژوهان، موج چهارم در فراسوی عصر اطلاعات و دانایی را موج خلاقیت یا عصر صنایع خلاق و فرهنگی می‌دانند.

فناوری در نگاه نخست چیزی از جنس صنعت شناخته می‌شود، اما در ذات خود مقوله‌‌ای فرهنگی است که نیاز به درک و شناخت عمیق‌ تری دارد. فناوری‌های سخت به دلیل سر و کار داشتن با داده ‌هایی معین که خروجی مشخصی را در پی دارد قادر به فهم این عمق نیست و تحولات سریع و پر شتاب در سبک زندگی انسان‌ها در جوامع مختلف نیز ضرورت توجه به آن وجه از فناوری که توانایی فهم تغییر در رفتار انسان و مدیریت بهتر و موثرتر جوامع را داشته باشد و از آن به فناوری نرم یاد می‌ شود را بیش از پیش آشکار می‌کند.

فناوری‌های نرم مجموعه‌ای از هنجارها، الگوها، مقررات و رویه‌های دانشی را به منظور کنترل و جهت‌ دهی به رفتار انسان و برآوردن نیاز‌های روحی-روانی، فرهنگی و اجتماعی او در بر می ‌گیرد و باعث افزایش بهره‌ وری و اثربخشی فناوری‌های سخت می‌ شود. از ویژگی‌های فناوری‌های نرم می‌ توان به برونداد‌های فکری و خلاقیت انسان‌ها که ماهیت نوآورانه، فرهنگی و هنری دارد اشاره کرد.

در همین راستا ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ ساز بنا بر ضرورت و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت راهبردی و اقتصادی صنایع و محصولات فرهنگی و فناوری‌های نرم، پیچیدگی این حوزه، متولیان متعدد و لزوم همگرا کردن آن‌ها و همچنین با توجه به این‌که "فناوری‌های نرم و فرهنگی" جزو اولویت‌های الف توسعه فناوری در نقشه جامع علمی کشور قرار گرفته است، ایجاد شده است.

فناوری‌های نرم و فرهنگی همانطور که دارای اثرات قابل ملاحظه اقتصادی هستند و می‌ توانند در توسعه و ارتقاء جوامع نقش به سزایی داشته باشند، منبع مهم و مؤثری برای جهت ‌دهی به باورها، ارزش‌ها و نگرش‌های انسان‌ها و به تبع آن ابزاری برای افزایش همبستگی و توافق میان فرهنگ‌ها و جوامع گوناگون به شمار می‌ روند که یکی از انواع مهم آن را صنایع خلاق و فرهنگی نام نهاده ‌اند.
صنایع خلاق صنایعی هستند که موتور محرکه ‌شان را از خلاقیت، مهارت و استعداد فردی و فعالیت ‌هایی که به طور بالقوه می ‌توانند ثروت و فرصت‌های شغلی با استفاده از دارایی‌های فکری به وجود بیاورند، دریافت می ‌کنند.

حوزه‌های مهم فناوری‌های نرم و فرهنگی که در این ستاد پیگیری می‌شود. تولید محتوا و نشر مکتوب و دیجیتال، طراحی، اسباب‌ بازی، نوشت‌افزار، ظواهر و سبک پوشش، صنایع دستی و گردشگری، فناوری‌های اجتماعی، نوآوری‌های اجتماعی، بازی‌های ویدئویی، پویانمایی و پی‌ نمایی، سینما، هنر‌های تجسمی، هنر‌های نمایشی، تبلیغات، فناوری‌های مهندسی انگیزه، سازوکار‌های مدیریت بهره‌وری و حکمرانی در حوزه فرهنگی و اجتماعی آموزشی و یادگیری از عمده مواردی است که ستاد پیگیری می‌کند.

باید گفت در دوره جدید ستاد با بررسی واقعیت‌های میدانی زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور، راهبردی جدید اتخاذ کرده است. بر این اساس تعداد بخش‌های فعالیت شرکت‌های خلاق به ۲۸ بخش مجزا رسید، هر کدام از این بخش‌ها نیز خود طیف وسیعی از مشاغل، نوآوری‌ها و زمینه‌های کار و فعالیت را در بر می‌گیرد.

در همین راستا کارشناسان معتقدند که تقویت هر چه بیشتر زیست‌بوم نوآوری و صنایع نرم و خلاق در کشور، باعث افزایش امنیت، اشتغال و کارآفرینی خواهد شد. همچنین حمایت از این جوانان خلاق و نوآور، رمز تحول و پیشرفت اقتصادی در کشور است.

ارسال نظرات
یک انتقاد از طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» ایران با وجود تحریم‌ نمی‌تواند میزبان شرکت‌های خارجی باشد؟
نیازمندیها