کد خبر: ۱۹۴۸۸
|
۰۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۲۰
قرار است یک بازوی رباتیک با قابلیت تحرک و راه رفتن به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود. این سومین بازوی رباتیک است که به ایستگاه مذکور فرستاده می‌شود.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از نیواطلس، بازوی یادشده در اطراف تجهیزات روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی به حرکت درمی‌آید. این بازو که با همکاری محققان اروپایی ساخته شده توسط یک راکت روسی به نام پروتون ام و از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شده است.

ایستگاه فضایی بین‌المللی عمر زیادی داشته و فضانوردان برای کنترل و تعمیر بخش‌های مختلف آن باید به طور مرتب اجزای داخلی و خارجی آن را کنترل کنند. پیش از این آژانس‌های فضایی کانادا و ژاپن دو بازوی رباتیک برای کنترل و تعمیر این ایستگاه طراحی و عرضه کرده بودند.

بازوی رباتیک سوم که «ارا» نام دارد ۱۱ متر طول دارد و یک بازوی منعطف در میانه راه آن کار گذاشته شده است. در دو طرف پایانی این بازو مچ بندهایی کار گذاشته شده که قادر به ارتباط با بارها و محموله‌های مختلف، اتصال به ایستگاه فضایی و انتقال داده‌های مختلف هستند.

بازوی یادشده به علت انعطافی که دارد قادر به طی مسیر و حرکت به سمت نقاط مختلف است و بدین منظور هفت موتور در طول بدنه آن کار گذاشته شده است.
منبع: مهر

ارسال نظرات
گامی در مسیر رونق ارتباط صنایع با مراکز علمی و تحقیقاتی؛ راه‌اندازی ۲۲ کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار
نیازمندیها