کد خبر: ۱۹۶۹۱
|
۰۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰
ماژول آزمایشگاهی سنگین وزن روسیه که پس از پرتاب هفته گذشته مشکلات مختلفی را تجربه کرد، دیروز (پنجشنبه) در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو گرفت و این ایستگاه فضایی را اندکی کج کرد.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از پایگاه اینترنتی سی. بی. سی. نیوز، اما در یک لحظه غیرمنتظره، روشن شدن سهوی موتورهای پیشران این ماژول آزمایشگاهی به ایستگاه بین المللی فضایی ضربه زد و این ایستگاه در حال چرخش را اندکی از مدار عادی خود خارج کرد.

حدود سه ساعت پس از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به نام «نائوکا» به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲ و ۳۴ دقیقه شروع به کار کردند. «جوئل مونتالبانو» مدیر برنامه ایستگاه بین المللی فضایی گفت که این ایستگاه با استفاده از ژیروسکوپ های عظیم ناسا، مدار طبیعی خود را حفظ می کند.

اما ژیروسکوپ ها قادر به مقابله با فشار ناخواسته حاصل از موتورهای پیشران ناوکا نبودند و ایستگاه فضایی که به طول یک زمین فوتبال و با جرمی بیش از ۹۳۰ هزار پوند است از مدار طبیعی خود منحرف شد.

این ایستگاه فضایی در نهایت نسبت به جهت اولیه خود حدود ۴۵ درجه کج شد و تقریباً در یک نقطه با سرعت نیم درجه در ثانیه حرکت بود. کنترل‌کننده‌ های پرواز برای مدت کوتاهی رانشگرهای بخش دیگری از ایستگاه را روشن کردند تا آن را به مسیر مدار طبیعی‌ اش بازگردانند و کمی بیشتر از یک ساعت، ایستگاه به حالت عادی خود بازگشت.

آزمایشگاه «نائوکا» (به معنای «علم» در زبان روسی) با وزنی ۲۲ تنی در ساعت ۱۳:۲۸ به وقت گرینویچ در روز پنجشنبه به ورودی خالی‌ شده مدول خدمت «زوزدا» در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو گرفت. قبلا مدول «پیرس» به این ورودی متصل بود و قبلا از آن جدا شده بود تا جا برای «نائوکا» باز شود.

این مدول ۱۳ در ۴.۳ متری همانطور که از نامش پیداست، ظرفیت آزمایش‌ های علمی را در بخش روسی ایستگاه افزایش می‌ دهد و همچنین خدمات دیگری را هم ارائه می‌دهد، از جمله کنترل چرخش ایستگاه فضایی و عمل به عنوان پیشرانه انتقال سفینه‌ های باربری پروگرس است که در ماه‌ ها و سال‌ های آینده ملزومات را به ایستگاه فضایی می‌ آورند و همچنین ورودی پهلو گرفتن سفینه‌ های سرنشین‌ دار سایوز و سفینه‌های بدون سرنشین پروگرس است.

این مدول پس از متصل شدن با یک ورودی پهلوگیری دارای چند هوابند که در ماه‌های آینده بوسیله روسیه به سوی ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد، می‌تواند محل اتصال وسائل نقلیه و اجزای دیگری باشد که برای مراحل بعدی تکمیلی بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار می‌روند.

«نائوکا» همچنین به عنوان پایه عملیاتی «بازوی روباتی اروپایی» عمل خواهد کرد. این بازوی ۱۱ متری ساخته‌ شده بوسیله «سازمان فضایی اروپا» نخستین زائده خارجی طراحی شده به طور اختصاصی برای خدمت دادن به بخش روسی ایستگاه است. این مدول همچنین دارای محل استراحت فضانوردان، توالت و ابزارهای بازیابی و اکسیژن است که وضعیت اقامت فضانوردان در ایستگاه را بهبود خواهد بخشید.

نائوکا که هشت روز پیش با یک موشک «پروتون-ام» از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان به فضا پرتاب شد، در طول مسیرش به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی با روشن کردن موتورهایش شش مانور تصحیحی انجام داد تا وارد مسیر درست شود.
منیع:ایرنا

ارسال نظرات
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها