کد خبر: ۱۹۸۹۷
|
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰
یک شرکت آمریکایی سیستمی ساخته که انرژی را با استفاده از باتری‌های هوا-آهن ذخیره می‌کند و هزینه‌ای کمتر از باتری‌های لیتیوم-یون دارد.

به گزارش «نبض فناوری»، به نقل از آی ای؛ شرکتی به نام Form Energy که در بوستون واقع شده در حال طراحی و ساخت سیستم آزمایشی بزرگ ذخیره انرژی با استفاده از باتری‌های هوا-آهن است و امید دارد این پروژه منجر به تولید کلاس جدید سیستم‌های ذخیره انرژی چند روزه و مقرون به صرفه شود. این پروژه آزمایشی در مقیاس تجاری و با هدف امکان ذخیره سازی ارزان‌تر انرژی، امکان انتقال آسان‌تر از سوخت‌های فسیلی فراهم شده است. باتری‌های آهن و هوای این شرکت با یک دهم هزینه یک واحد ذخیره سازی باتری لیتیوم یون طراحی و ساخته شده و حداکثر ۱۰۰ ساعت انرژی ذخیره می‌کنند.

همانطور که شرکت Form Energy گفته انتقال به انرژی‌های تجدیدپذیر به این معنی است که شبکه الکتریکی اکنون با چالشی بزرگ رو به رو است و آن نحوه مدیریت تغییر پذیری چند روزه انرژی‌های تجدید پذیر بدون از بین بردن قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن انرژی است.

حمایت میلیاردرها از پروژه شرکت Form Energy

سیستم Form Energy برای ذخیره ارزان مقدار زیادی انرژی تجدیدپذیر که به وسیله منابع انرژی باد و خورشیدی بدست آمد، طراحی شده است. سپس برقی که در این سیستم تولید شده در صورت نیاز و هنگامی که این منابع انرژی به دلیل شرایط آب و هوایی توانایی تولید انرژی کمتری دارند، آزاد می‌شود.

این شرکت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه برای تجاری سازی سیستم باتری آهن و هوای خود جمع کرده و افراد سرشناسی مانند بیل گیتس و جف بزوس نیز از این طرح حمایت کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷، تسلا بزرگترین سیستم باتری جهان را در استرالیای جنوبی ساخت. اگرچه این سیستم امروزه همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا حد زیادی موفقیت آمیز نیز هست، اما باتری‌های لیتیوم یون گران و مستعد سایش هستند و این به این معنی است که نیاز به گزینه‌های جایگزین وجود دارد.

ممکن است باتری‌های هوا-آهن شرکت Form Energy همان گزینه جایگزین مورد نیاز باشند. این شرکت گفت که آهن برای سیستم این پروژه ایده آل است، زیرا یکی از ایمن‌ترین، ارزان‌ترین و فراوانترین مواد روی زمین است. از آنجا که هزینه ساخت سیستم جدید شرکت Form Energy کمتر از یک دهم هزینه ساخت باتری‌های لیتیوم-یون است، این سیستم می‌تواند انرژی ذخیره شده شبکه را با قیمتی رقابتی با نیروگاه‌های معمولی در اختیار شبکه بگذارد.

جایگزین مناسب برای باتری های لیتیوم-یون معرفی شد

نحوه کار این سیستم زنگ زدگی است

باتری‌های هوا-آهن با استفاده از اکسیداسیون برگشت پذیر آهن کار می‌کنند. آن‌ها برای تخلیه و آزادسازی انرژی، فرایند زنگ زدگی را با قرار دادن هزاران گلوله آهن ریز در هوا آغاز می‌کنند. وقتی سیستم با جریان الکتریکی شارژ می‌شود، اکسیژن موجود در زنگ زدگی از بین می‌رود و دوباره به آهن فلزی تبدیل می‌شود.

اگرچه هنوز شرکت Form Energy تعداد مشخصی را در رابطه با کارایی سیستم خود فاش نکرده، اما باتری‌های این شرکت از یک آند آهنی غول‌پیکر استفاده می‌کنند که به گفته این شرکت بزرگترین آند ساخته شده در دنیا تاکنون است. این سلول‌ها حدودا اندازه‌ای یک متر مربعی دارند و در ماژول‌های باتری تقریباً به اندازه ماشین لباسشویی و به شکل غوطه‌ور در یک الکترولیت مایع قرار می‌گیرد. گزارش شده که این سیستم توانایی تامین بین یک تا سه مگاوات برق مداوم در هر جریب (۰.۴ هکتار) را دارد.

ماتئو جارامیلو، مدیر عامل و بنیانگذار شرکت Form Energy گفت: "با استفاده از این فناوری، ما بزرگترین مانع در برابر کربن زدایی عمیق را برطرف می‌کنیم و انرژی تجدیدپذیر در زمان و مکان مورد نیاز، حتی در طی چند روز آب و هوای نامساعد و قطع بودن شبکه ایجاد می‌کنیم. "

منبع:باشگاه خبرنگاران

برچسب ها: لیتیوم یون باتری
ارسال نظرات
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها