کد خبر: ۱۹۹۲۳
|
۱۷ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۰
حبیبه رحیمیان
نبض فناوری گزارش می‌دهد؛
کارشناسان براین باورند که اینترنت استارلینک را نمی‌توان فیلتر یا محدود کرد و دلیل اصلی آن این است که تعداد بالای ماهواره‌های این شرکت در جو زمین، عملا هدف قرار گرفتن امواج آنها را با دستگاه‌های کنونی فرستنده پارازیت ناممکن می‌کند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» در روز‌های اخیر زمزمه‌هایی در خصوص اینترنت ماهواره‌ای در آسمان ایران به گوش می‌رسد به طوری که امروزه به یکی از خبر‌های داغ در مجامع رسانه‌ای تبدیل شده است؛ به عبارت دیگر اینترنت ماهواره‌ای این روز‌ها در قالب رویا‌های به واقیعت تبدیل شده انسان در صدر اخبار فناوری جهان قرار گرفته است. این درحالیست که برخی از کارشناسان عنوان کردن چنین خبری بیشتر به خاطر طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند تا دید مخاطبان از موضوع کلیدی کنار زده شود.

اینترنت ماهواره‌ای به دلیل سرعت پایین و تاخیر و هزینه بالا در گذشته کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت و تنها در مناطق دورافتاده ایالات متحده کاربرد داشت. طی سال‌های گذشته، با بکارگیری فناوری‌های جدید در ماهواره‌ها تا حدودی این مشکل برطرف شده است و اینترنت ماهواره‌ای این قابلیت را دارد که با سرعت‌های بالای اینترنت‌های فیبر نوری رقابت کند.

اینترنت ماهواره‌ای به قابلیت دریافت و انتقال داده‌ها از دیش‌های ماهواره‌ای کوچک در سطح زمین و ارتباط با ماهواره‌های مخصوص موجود در فضا می‌گویند.

ماهواره «استارلینک» هم اکنون در برخی از کشور‌های خارجی عملیاتی شده است و این که این اینترنت کی وارد ایران شود در جای خود ابهاماتی دارد.

حسین احمدیان کارشناس حوزه فناوری در گفتگو با خبرنگار «نبض فناوری» در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا اینترنت «استارلینک» یا ماهواره‌ای قابلیت فیلترشدن را دارد یا خیر؟ اظهار کرد: اینترنت ماهواره‌ای را نمی‌توان فیلتر کرد و دلیل اصلی آن این است که تعداد بالای ماهواره‌های این شرکت در جو زمین، عملا هدف قرار گرفتن امواج آن‌ها را با دستگاه‌های کنونی فرستنده پارازیت ناممکن می‌کند.

به گفته این کارشناس خیلی نمی‌توان به وجود اینترنت ماهواره‌ای در کشور امیدوار شد؛ چرا که بحث صیانت از فضای مجازی در جای خود مشکلات بسیار زیادی را برای کسب‌وکار‌های اینترنتی به وجود خواهد آورد و امیدواریم که با یک نگاه دوباره این طرح تصویب نشود.

احمدیان ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم شبکه‌های اینترنتی در جهان سرعت بالا است تا کاربران و مخاطبان بتوانند در کمترین زمان ممکن بیشترین حجم را در اختیار داشته باشند؛ در ایران سرعت اینترنت بسته به نوع شرایط متغیر است و اگر شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مناسب باشد کمبود زیرساخت یا اختلال در ارائه خدمات افت سرعت امری عادی است.

وی تأکید کرد: اینترنت «استارلینک» تحول بزرگی در عرصــه ارتباطات جهان به‌ویژه ایران ایجاد می‌کند و مباحثی مانند فیلترینگ به کلی از بین خواهد رفت و سرویس‌های بزرگی، چون یوتیوب با سرعت و کیفیت بالا در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

این کارشناس فناوری خاطرنشان کرد: دولت نمی‌تواند جلوی عرضه اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» را بگیرد و به همین منظور قوانینی برای آن وضع کرده‌اند تا آن را مدیریت و کنترل کنند؛ اما این قوانین برای اینترنت ماهواره‌ای که اسپیس‌ایکس ارائه می‌دهد بسیار متفاوت است.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
منوچهر
۰۶:۴۷ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
من متاسفم که هنوز ما به این بلوغ فکری نرسیده ایم که قبول کنیم فیلتر کردن یا ایجاد هر گونه محدودیت نتیجه عکس می دهد و باید از هر تهدیدی استقبال کرد و آن را به فرصت های طلایی تبدیل نمود. در ضمن امواج اینترنت ماهواره ای به هیچ عنوان قابل پارازیت انداختن نیست آن هم به دلائل فنی موجود، در ضمن جهت صیانت کاربران در فضای مجازی به جای فیلترینگ باید کاربران را مجهز فکری و فرهنگی نمود تا صیانت آنها حفظ شود.
0
0
ناشناس
۰۷:۲۶ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
ایشان کاملا در اشتباه هستند و مثل آب خوردن می توان سیگنال دریافتی از ماهواره را به هر تعداد که می خواهد باشد مختل و مانع دریافت شد.
0
0
ناشناس
۰۷:۰۹ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰
به دلائل علمی و فنی امکان انداختن پارازیت وجود ندارد
ناشناس
۰۷:۴۳ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
سلام انچه در اين مورد شفاف نيست ،‌نحوه send كردن ديتاست.دريافت ان اوكي است.
بنظر با دستگاههاي موجود فرستنده هاي آن بسرعت قابل شناسايي و رديابي زميني هستند و با يك اسكن ساده ميتوان همه آنها را شناسايي نمود.
0
0
ناشناس
۰۸:۴۷ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
برادران می توانند
0
0
ناشناس
۰۷:۱۳ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰
لطفاً شفاف بفرمایید چه جیزی را می توانند
محمد
۱۱:۰۷ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
مسولین باید فکر پیشرفت جامعه باشند فکر در محدوده رساله ای نباشد ملت عقب ماند در دنیا زود زیر سلطه بی گانه میروند مردمان پیشرفته در دنیا حرف برا گفتن دارند
0
0
دلود
۱۱:۴۱ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
میشه پارازیت انداخت روش
0
0
حسین
۱۵:۴۴ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
شما چرا اینقدر از استیلا آمریکا بر فرهنگ کشور خوشحالید ؟!! اینکه ما مستعمره فرهنگی آمریکا بشیم چه نفعی برای شما داره؟!
0
0
منوچهر
۰۷:۱۶ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۰
کسی از استیلا امریکا بر فرهنگ ما خوشحال نیست بلکه ما به پیشرفت علوم بشر و تسلط آن بر مشکلات خوشحال هستیم و به جای اینکه به دنبال ترویج فرهنگ غنی اسلام باشیم به دنبال ایجاد مانع بر سایر فرهنگ ها هستیم که این باعث نابودی ما می شود
زارع پور در مراسم خاطره های دفاع مقدس: باید حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم
با راه‌اندازی پنج هاب منطقه‌ای پستی ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت
نیازمندیها