کد خبر: ۲۰۰۶۴
|
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۰
هنگامی‌که بخواهید یک گوشی جدید خریداری کنید، آنگاه سریعا دو برند به ذهنتان می‌رسند: یکی سامسونگ و دیگری هم اپل. این دو چندین سال است که رقبای یکدیگر بوده و به همین دلیل نیز نوآوری‌های زیادی را وارد دنیای گوشی‌های هوشمند کرده‌اند. حال رقبای چینی نیز وارد این میدان شده و به همین دلیل رقابت بیش از پیش تشدید شده است. شاید از خود بپرسید که دلایل ارزان بودن گوشی چینی چیست؟ در این مطلب قصد داریم که به پاسخ این پرسش بپردازیم.

امپراتوری BBK Electronics

به گزارش «نبض فناوری»، به احتمال زیاد حداقل نام یکی از برندهای چینی وان‌پلاس، اوپو، ویوو یا ریلمی را شنیده‌اید. همه این شرکت‌ها در واقع کسب‌و‌کارهای فرعی شرکت BBK Electronics هستند که دفتر مرکزی آن در گوانگ‌ژوی چین قرار دارد. بنیان‌گذار این شرکت، دوان یونگپینگ (Duan Yongping) است.

به احتمال زیاد تاکنون نام این شرکت را نشنیده‌اید، هر چند که در عین حال با محصولاتش آشنایی دارید! این مجتمع چند ملیتی در سه ماهه اول سال 2021 تبدیل به بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی هوشمند در جهان شد و توانست که حتی غول‌هایی همانند سامسونگ را نیز از پیش رو بردارد.

چرا گوشی‌های چینی در قیاس با رقبای خود قیمت کمتری دارند؟

شاید BBK Electronics در جهان نامی شناخته شده نباشد، اما در هر صورت شرکت‌های فرعی آن در حال گسترش قلمرو خود در نقاط مختلف دنیای فناوری هستند. این قضیه تا آنجایی پیش رفته که شرکت‌های تابعه این ابرکمپانی در حال تبدیل شدن به شرکت‌های مستقل هستند.

به‌عنوان مثال، ریلمی پیش‌تر یکی از برندهای فرعی اوپو بود. حال برند iQOO نیز که یکی از برندهای فرعی Vivo است، در حال طی کردن مسیر ریلمی، جهت مستقل شدن است. بر روی کاغذ شاید این شرکت‌ها از یکدیگر دور به نظر برسند، اما در اصل به‌خوبی با یکدیگر در ارتباط بوده و ایده‌ها، تجارب و استراتژی‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

سخاوتمندی تولیدکنندگان گوشی‌های چینی

وقتی که کمی تصویر را از نمایی بزرگ‌تر مشاهده می‌کنید، آنگاه خواهید دید که تولیدکنندگان گوشی‌های چینی، سخاوتمندی خاصی را از خود نشان می‌دهند. هر چه شرکت‌های فرعی بیشتری در بازار فعالیت کرده و ایده‌ها و منابع خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، آنگاه راحت‌تر می‌توان جلوی ضررها را گرفت. این قضیه بدین دلیل است که اگر ضربه‌ای به یکی از شرکت‌ها وارد شود، آنگاه سایرین می‌توانند اثرات آن را به خود جذب کرده و در نتیجه از وارد آمدن ضربات سنگین به یک شرکت واحد، جلوگیری کنند.

شاید این یکی از دلایل اصلی موفقیت BBK Electronics باشد. جهت فهم اینکه این غول فناوری چگونه در حال تغییر صنعت تکنولوژی است، بهتر است که برندهای فرعی آن را در عوض شرکت‌های جداگانه، به‌عنوان تلاشی یکپارچه در نظر بگیرید. جهت انجام این کار، بیایید تا نگاهی نزدیک‌تر به آمارهای مربوط به سهم برندها از بازار جهانی گوشی‌های هوشمند در سه ماهه اول سال 2021 بیندازیم.

چرا گوشی‌های چینی در قیاس با رقبای خود قیمت کمتری دارند؟

آمارهای مربوط به سهم بازار تجمیعی نشان می‌دهند که شرکت‌های فرعی BBK Electronics (اوپو، Vivo و ریلمی)، جمعا 25 درصد بازار را در اختیار داشته و بدین ترتیب این غول چینی توانسته‌ است که سامسونگ با سهم 22 درصد، اپل با سهم 17 درصد و همچنین شیائومی (که آن نیز یک شرکت چینی است) را با سهم 14 درصدی از بازار، کنار بگذارد. به یاد داشته باشید که در این آمار، سهم وان‌پلاس به معادلات اضافه نشده است، ولی با این حال BBK Electronics هنوز هم بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی هوشمند در جهان است.

اگر توجه کرده باشید، می‌بینید که در زمینه نفوذ به بازار، شیائومی و BBK Electronics هر دو یک استراتژی واحد را در پیش گرفته‌اند: تقسیم شدن و سپس تسخیر بازار. از برندهای فرعی شیائومی می‌توان به Mi، پوکو، ردمی و همچنین برند شراکتی بلک شارک اشاره کرد. هرکدام از این موارد به دنبال خدمت به مخاطبین مشخصی بوده و هدف خاصی را دنبال می‌کنند.

در رابطه با BBK Electronics باید بگوییم که برندهای اوپو و Vivo، شرکت‌های تحقیقاتی هستند. این قضیه بدین معناست که وظیفه این شرکت‌ها بیشتر انجام تحقیق و توسعه و کار با فناوری‌های جدید است. کارکرد وان‌پلاس این است که گوشی‌هایی باکیفیت را با قیمت‌هایی رقابتی، روانه بازار کند. ریلمی نیز گوشی‌های ارزان‌قیمت مناسب برای کسانی که قدرت خرید چندانی ندارند را تولید می‌کند.

برندهای چینی چگونه با غول‌های فناوری رقابت می‌کنند؟

اگر زیاد پیگیر حوزه فناوری باشید، آنگاه حتما متوجه شده‌اید که برندهای چینی یک هدف مشخص را دنبال می‌کنند: فروش حجم بالایی از محصولات باارزش به کاربرانی که قدرت خرید چندانی ندارند، تا بدین شیوه محبوبیتی را برای خود کسب کنند.

چرا گوشی‌های چینی در قیاس با رقبای خود قیمت کمتری دارند؟

در رابطه با دلایل ارزان بودن گوشی های چینی می‌توان سه فاکتور زیر را در نظر گرفت:

  • مخاطب
  • استراتژی
  • پیام

مخاطب

همه می‌دانیم که خریداران امروزی نسبت به گذشتگان، اطلاعات بیشتری را در اختیار دارند. کاربران امروزی جهت استفاده بهتر از پول‌های خود، ابزار و دانش موردنیاز را در اختیار دارند. چنین روندی در بازار فوق رقابتی قاره آسیا که تقاضای فوق کششی دارد، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

به زبان ساده، تقاضای فوق کششی بدین معنا است که تغییری کوچک در قیمت محصولات می‌تواند تأثیری بزرگ را بر تقاضای آن‌ها بگذارد. برندهای چینی از این پدیده نهایت استفاده را می‌برند. شیوه کار بدین صورت است که آن‌ها قیمت‌ها را تا حد زیادی کاهش داده تا بدین ترتیب در هنگام ورود به یک بازار، رقبای خود را از میدان به در کنند.

استراتژی

کشورهای قاره آسیا از جمله هند و چین، جمعیت زیادی دارند و همین باعث می‌شود تا برندهای آسیایی نیز بتوانند با اعداد بازی کنند. این موضوع بدین معنا است که شرکت‌های آسیایی و مخصوصا چینی می‌توانند محصولات خود را در حجم بزرگ ولی با حاشیه سود کم به فروش رسانده و بدین ترتیب با مشکل به‌خصوصی نیز روبه‌رو نشوند.

برندهایی همانند ردمی و ریلمی، هدف خود را بر کسب سود از فروش سخت‌افزار قرار نداده‌اند. در عوض این شرکت‌ها جهت کسب سود، بر تبلیغات داخلی و اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده بر روی گوشی‌های خود تکیه می‌کنند.

بنابراین راه‌کار منطقی جهت دسترسی به این هدف آن است که تا می‌توانند، گوشی‌های بیشتری به فروش برسانند. در این رابطه از افراد مشهور و حمایت‌های مالی رویدادها نیز جهت تبلیغات استفاده می‌شود. همچنین شرکت‌های چینی معمولا در زمینه نوآوری‌ها چندان عجله نمی‌کنند و در واقع سعی دارند که ایده‌هایی را به کار گیرند که جواب خود را پس داده باشند، بدین ترتیب ریسک بالقوه فرایندهای تحقیق و توسعه را تقلیل می‌دهند.

پیام

یکی از مزیت‌های داشتن چندین برند فرعی این است که هر کدام از آن‌ها می‌توانند یک تصویر برند منحصربه‌فرد را ایجاد، بازاریابی و مورد استفاده قرار دهند. به‌عنوان مثال بیایید وان‌پلاس را به‌عنوان نمونه در نظر بگیریم. این برند در اوایل فعالیت خود، از عناوینی همانند “درجا نزنید” و یا “قاتل پرچمداران” استفاده می‌کرد. در ادامه این برند به بازخوردها گوش داد و بر طبق آن‌ها، تغییراتی را در محصولات خود به وجود آورد. همه این‌ها در این حین رخ می‌داد که این شرکت، گوشی‌های باکیفیت را با قیمتی مناسب به بازار عرضه می‌کرد.

حال پس از گذشت 7 سال، شرکت وان‌پلاس به‌طور کنایه‌آمیزی، خود محصولات پرچمدار تولید می‌کند! نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که برندهای چینی گرایش دارند که بیشتر بر جامعه کاربران و مشتریان تمرکز کنند. این یک استراتژی عالی برای بازار سریع التحول آسیا است.

سخن پایانی

در بالا سعی کردیم که دلایل ارزان بودن گوشی چینی را برای شما توضیح دهیم. شاید برندهای چینی انتخاب اول همه کاربران نباشند، مخصوصا برای کسانی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند، اما در بازارهای سریع الرشد همانند هند، این برندها به‌سرعت در حال پیشروی هستند. برندهای چینی به هر بازاری که وارد می‌شوند، سعی دارند که در آن برندهای داخلی و سایر برندهای بین‌المللی را از گردونه رقابت خارج کنند.

البته این گوشی‌های ارزان قیمت، معایب خاص خود را نیز دارند. اگر یک گوشی هوشمند چینی داشته باشید (مخصوصا اگر از رده اقتصادی باشد)، آنگاه خلاص شدن از شر نرم‌افزارهای از پیش نصب شده در آن و همچنین تبلیغات داخلی، تاحدودی دشوار خواهد بود. برخی از این موارد را نمی‌توان غیرفعال کرده و همین باعث می‌شود تا حافظه بیشتری را مصرف کنند و در نهایت تجربه کاربری شما، ضعیف‌تر باشد. علاوه بر این، برخی از کشورها همانند ایالات متحده نگران جاسوسی برندهای چینی از کاربران هستند. چنین قضیه‌ای باعث شد تا در سال 2019، گوشی‌های هواوی از سرویس‌های شرکت گوگل محروم شوند.

منبع/ آی‌تی‌رسان 

ارسال نظرات
گامی در مسیر رونق ارتباط صنایع با مراکز علمی و تحقیقاتی؛ راه‌اندازی ۲۲ کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار
نیازمندیها