کد خبر: ۲۰۰۶۷
|
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۰
"بارش شهابی بَرساوُشی" یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است که اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود بیست و دوم مرداد روی‌ می‌دهد اما از بیستم تا بیست‌و‌دوم مرداد قابل مشاهده است.

به گزارش «نبض فناوری»، بارش‌های شهابی به همان اندازه که سرگرم‌کننده هستند، هیجان‌انگیز نیز هستند و ما در اواخر این ماه با بارش‌های شهابی بسیار زیبایی مواجه خواهیم بود.

"بارش شهابی بَرساوُشی" یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی "سرسویی" این بارش غالباً در حدود 100 است و این بارش شهابی از توده ذرات برجای‌مانده از دنباله‌دار "سوئیفت‌تاتل" به وجود می‌آید و معمولاً از بیست و هفتم تیر تا سوم شهریور (بیش از یک ماه) فعال است که بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی به‌شمار می‌آید.

اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود بیست‌و‌دوم مرداد روی‌ می‌دهد اما از بیستم تا بیست‌و‌دوم مرداد قابل مشاهده است؛ کانون این بارش در ناحیه صورت فلکی برساوش و در نزدیکی مرز آن با ناحیه صورت فلکی "ذات‌الکرسی" واقع شده‌ است، به همین دلیل است که به آن "بارش شهابی برساوشی" می‌گویند.

برای لذت بردن از این منظره زیبا، نیازی به دوربین دو چشمی یا تلسکوپ ندارید و بهترین زمان نیز برای مشاهده آن در اواخر روز چهارشنبه شب در 11 آگوست تا سپیده‌دم پنجشنبه خواهد بود؛ ناسا می‌گوید که ساکنان نیمکره شمالی زمین در صورت دوری از منابع نور مخرب می‌توانند بیش از 40 شهاب‌سنگ را در ساعت ببینند اما اگر گریزی از چراغ‌های پرنور شهر نباشد ممکن است فقط چند مورد مشاهده شود و این بارش شهاب سنگ زیبا ارزش آن را دارد که ساکنان به مناطق تاریک‌تر بروند.

برای مشاهده بهتر بارش شهاب‌سنگ‌ها، بهتر است به مکانی برویم که منظره وسیعی از آسمان شب به دور از ساختمان‌ها، درختان و کوه‌ها در دسترس باشد. معمولاً علاقه‌مندان به نجوم، دست‌خالی به این مناطق نمی‌روند و حتماً‌ با خود صندلی یا پتو می‌برند تا فشار بی‌مورد به گردن خود نیاورند.

منبع/ تسنیم 

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
بازدیدکننده
۱۲:۳۸ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۰
برجهان آفرین آفرین
0
0
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها