کد خبر: ۲۰۰۶۸
|
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۰
هکر یا هکرهای عامل بزرگترین سرقت رمزارز، یک سوم از حدود ۶۰۰ میلیون دلار رمزارزی که به سرقت برده بودند را برگرداندند.

به گزارش «نبض فناوری»، پلتفرم فاینانس غیرمتمرکز پلی نت ورک (Poly Network) که مبادلات نقطه به نقطه را تسهیل می کند، خبر این هک را در توییتر اعلام و جزییات کیف های دیجیتالی که توکن ها به آنها ارسال شده بودند را شرح داده بود.

به گفته تحلیلگران بلاک چین، ارزش رمزارزهای موجود در این کیف ها در زمان اعلام خبر سرقت از سوی پلی نت ورک، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار بود.

پلی نت ورک سپس از هکرها خواست اموال مسروقه را به آدرس های دیجیتالی این پلتفرم برگردانند و اعلام کرد قصد دارد اقدام حقوقی انجام دهد.

طبق اعلام شرکت الیپتیک که در زمینه ردیابی رمزارز و سوابق بلاک چین فعالیت می کند، تا اواخر بعدازظهر حدود ۲۵۸ میلیون دلار توکن مسروقه برگردانده شد. تام رابینسون، هم موسس الیپتیک اظهار کرد: این اقدام ممکن است ناشی از دردسرهای پولشویی رمزارز مسروقه در چنین ابعاد گسترده ای باشد.

پلی نت ورک جزییات بیشتری درباره بازگردانده شدن بخشی از پولهای مسروقه اعلام نکرد. محل فعالیت این پلتفرم یا تحقیقات رسمی درباره این دزدی مشخص نیست.

میزان پول به سرقت رفته در این دزدی با سرقت ۵۳۰ میلیون دلار ارز دیجیتالی از صرافی ژاپنی کوین چک در سال ۲۰۱۸ قابل مقایسه است. صرافی Mt. Gox مستقر در توکیو هم سال ۲۰۱۴ پس از این که نیم میلیارد دلار ارز دیجیتالی از دست داد، دچار فروپاشی شد.

جدیدترین حمله در حالی به وقوع پیوست که ضرر و زیان ناشی از دزدی، هک و کلاهبرداری مربوط به فاینانس غیرمتمرکز (DeFi) به بالاترین رکورد همه زمانها صعود کرده و ریسک سرمایه گذاری در این بخش و جلب توجه رگولاتورها به آن را افزایش داده است.

پلتفرم های DeFi مبادلات مالی را که معمولا به شکل رمزارز است بدون نظارت بانکها یا صرافی ها امکان پذیر می کنند. این بخش طی یک سال اخیر رونق زیادی پیدا کرده و پلتفرمهای فعال در این بخش در مبادله رمزارزهایی به ارزش بیش از ۸۰ میلیارد دلار فعالیت دارند.

به گفته رابینسون، هکر یا هکرهای عامل این سرقت به همراه پول هایی که بازگرداندند پیامی فرستادند که در آن ظاهرا کمک مالی درخواست کرده بودند.

طبق گزارش شرکت سایفر تریس، پولهای به سرقت رفته در این دزدی بیش از ضرر و زیان کل بخش DeFi از ژانویه تا ژوییه به میزان ۴۷۴ میلیون دلار بود.

بر اساس گزارش رویترز، طرفداران DeFi می گویند این بخش به افراد و شرکتها امکان دسترسی رایگان به خدمات مالی را فراهم می کند. با این حال بخش مذکور بدون نظارت مانده و حفره های فنی و ضعف کد بسیاری از پلتفرم ها، آن را در برابر هکرها و سارقان آسیب پذیر می کند.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
در جلسه شورای عالی فضای مجازی چه گذشت؛ آیین نامه سیاست های حاکم بر آموزش مجازی اصلاح می شود
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها