کد خبر: ۲۰۰۷۲
|
۲۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۰
هند در اولین پرتاب موشک در سال ۲۰۲۱ شکست خورد و ماهواره ارسالی توسط این موشک از بین رفت.

به گزارش «نبض فناوری»، موشک هند که ماهواره‌ی نظارت بر زمین جدیدی را برای سازمان پژوهش‌های فضایی هند به فضا می‌برد دقایقی پس از پرتاب در روز پنجشنبه ۱۲ اوت ( ۲۱ مرداد) شکست فاجعه‌باری را تجربه کرد.

این موشک در ساعت ۸:۱۳ شب به وقت منطقه زمانی شرقی (۴:۴۳ صبح به وقت تهران) از مرکز فضایی "Satish Dhawan" در شرق هند از زمین برخاست.

این پرتاب که اولین پرتاب موشک هند از سال ۲۰۱۷ تاکنون بود پس از گذشت شش دقیقه زمانی که این موشک موتور کرایوژنیک(Cryogenic) خود را روشن کرد دچار مشکل شد و شکست خورد.

سیوان(K. Sivan)، رئیس سازمان پژوهش‌های فضایی هند در بیانیه‌ای گفت: پرتاب این موشک‌ به دلیل بروز یک ایراد فنی در بخش کرایوژنیک آن به طور کامل انجام نشد و شکست خورد.

ماهواره‌ی دیده‌بانی از زمین "EOS-۰۳" که یک ماهواره‌ی پیشرفته برای مطالعه‌ی زمین بود نیز همراه این موشک از بین رفت. به گفته‌ی مرکز پژوهش‌های فضایی هند، قرار بود این ماهواره حداقل ۱۰ سال در فضا بماند و تصاویری از هند ثبت کند و فجایع طبیعی را ردیابی کند و همچنین داده‌هایی برای بهبود کشاورزی و جنگلداری جمع‌آوری کند.

این شکست رکورد ۱۴ پرتاب موفق آژانس فضایی هند را از بین برد.

پس از پرتاب ماهواره‌ی "EOS-۰۱" در ژانویه ۲۰۲۰ پرتاب‌های این کشور به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ متوقف شد. آن‌ها سپس دو پرتاب دیگر در ماه‌های نوامبر و دسامبر همان سال به انجام رساندند. موشکی که در ماه نوامبر پرتاب شد با موفقیت ماهواره‌ی دیدبانی زمین "EOS-۰۱" را در مدار قرار داد.

به گفته‌ی "Indian Express" تاخیر ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ باعث شد که پرتاب ماهواره‌ی "EOS-۰۳" پیش از ماهواره‌ی "EOS-۰۲" انجام شود این ماهواره در ابتدا قرار بود در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود. این مرکز قصد دارد تا پایان سال چهار پرتاب دیگر نیز انجام دهد.

منبع:ایسنا

برچسب ها: هند موشک
ارسال نظرات
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها