کد خبر: ۲۰۰۹۳
|
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۰
شرط دسترسی به اینترنت خانگی در ترکمنستان:‌
هر کشوری برای ارائه اینترنت به کاربرانش قانون خودش را دارد، اما دولت ترکمنستان یک شرط متفاوت را برای مردم کشورش درنظر گرفته. دولت برای اینکه کاربران به اینترنت خانگی دسترسی پیدا کنند، از آن‌ها می‌خواهد به قرآن قسم بخورند که از VPN استفاده نمی‌کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، کاربران با استفاده از VPN می‌توانند به سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا کنند و دولت ترکمنستان مانند هر کشور دیگری که مردم به اینترنت آزاد دسترسی ندارند، نمی‌خواهد کاربران دست به چنین کاری بزنند. بنابراین مردم این کشور مسلمان برای اینکه بتوانند اینترنت پرسرعت خانگی را تجربه کنند، باید به قرآن قسم بخورند که به سراغ VPNها نمی‌روند.

در حال حاضر نزدیک به یک چهارم کاربران خانگی در ترکمنستان به اینترنت دسترسی دارند، اما بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک در این کشور فیلتر هستند و کاربران برای دسترسی به آن‌ها به سراغ استفاده از VPNها می‌روند. دولت ترکمنستان کاربران اینترنت را از طریق شبکه‌ای از بخش‌های امنیت دیجیتال تحت نظر دارد.

این سختگیری‌ها و البته مسدودیت شمار بالای وب‌سایت‌ها و سرویس‌ها باعث شده کاربران به سراغ VPNها بروند که حالا باید به قرآن قسم بخورند که از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

قسم به قرآن برای عدم استفاده از VPN

قربان‌قلی بردی‌محمدف، رئیس جمهور ترکمنستان

یکی از کاربران می‌گوید پس از مدت‌ها انتظار برای دسترسی به اینترنت خانگی، حالا باید به قرآن قسم بخورد که از VPN استفاده نمی‌کند:

«یکسال و نیم پس از ارائه تمام مدارک لازم و ثبت‌نام برای نصب وای فای در خانه‌ام، حالا به من می‌گویند که باید به قرآن قسم بخورم که از VPN استفاده نمی‌کنم، اما بدون VPN نمی‌توان به چیزی دسترسی پیدا کرد. نمی‌دانم چه کاری باید انجام دهم.»

به نظر می‌رسد این موضوع تنها به این کاربر محدود نمی‌شود و وزارت امنیت ملی ترکمنستان از تمام کاربران اینترنت خواسته برای عدم استفاده از VPN، به قرآن قسم بخورند. سال‌هاست دولت ترکمنستان شمار بالایی از وب‌سایت‌ها و سرویس‌های ارائه‌دهنده VPN را مسدود کرده و البته برخی افرادی که چنین سرویس‌هایی را روی گوشی‌های هوشمندشان نصب کرده‌اند هم در این کشور دستگیر شده‌اند.

منبع/ دیجیاتو 

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۲۲:۴۵ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۰
چه احمق هایی در دنیا پیدا می شود .آنانی که اعتقاد به قران ندارند براحتی سوگند می خورند ولی استفاده می کنند. برای همین است که دین را نباید وارد مسایل سیاسی کرد.
0
0
ناشناس
۲۳:۲۷ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۰
حماقت بیماری مسری که 1 میلیارد نفر رو درگیر خودش کرده
0
0
ناشناس
۰۷:۴۱ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
خوبه ما شیعیان تقیه داریم و در موقع لزوم ازش استفاده می کنیم.
0
0
ناشناس
۰۷:۵۸ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
فقط دارن حرمت قران را میشکنند.
0
1
ناشناس
۰۹:۱۸ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
خب دیکتاتور ها دنبال مسدود کرده هستن که فسادهای داخل سیستمشون برملا نشه و بهتر بتونن مردم کشورشان رو سرکوب کنن
0
0
ناشناس
۰۹:۲۹ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
مثل اینکه به آب نیاز داشته باشی ولی به قرآن قسم بخوری که آب نمیخورم. چقدر بعضی ها ... هستند.
0
0
گامی در مسیر رونق ارتباط صنایع با مراکز علمی و تحقیقاتی؛ راه‌اندازی ۲۲ کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار
نیازمندیها