کد خبر: ۲۰۱۳۱
|
۲۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰
تلسکوپ فضایی هابل تصویری از قسمت گرد و خاکی کهکشان را به تصویر کشیده که محل تولد ستاره است.

به گزارش «نبض فناوری»، بعد از مشکلات فنی که برای تلسکوپ فضایی هابل به وجود آمده بود اکنون با عملکردهای عادی خود فعال شده است. این بدان معناست که ما می توانیم منتظر تصاویر بسیار خیره کننده ای از فضا باشیم که توسط این تلسکوپ ثبت شده اند، مانند تصویر فوق که اخیراً توسط ناسا به اشتراک گذاشته شده است.

این تصویر سحابی AFGL 5180 را نشان می دهد، ابر گرد و غبار واقع در صورت فلکی جوزا، که به عنوان زادگاه ستارگان جدید عمل می کند. یک ستاره عظیم در مرکز این تصویر متولد شده است.ستاره ها زمانی متولد می شوند که ابرهایی از گرد و غبار مانند این، شروع به تشکیل توده می کنند. از آنجا که گرد و غبار و گاز بیشتری به دلیل گرانش به توده ها جذب می شوند، شروع به رشد می کنند. سرانجام، توده ها بزرگ و متراکم و به ستاره تبدیل می شوند. رشد یک ستاره از یک ابر گرد و غبار به یک چراغ درخشان مانند خورشید، حدود یک میلیون سال به طول می انجامد.

برای تشکیل ستاره مناطق تشکیل شده از گرد و غبار نسبتاً غلیظ مانند این سحابی ، ضروری هستند. با این حال ، گرد و غبار که قدرت تولد ستاره ها را ایجاد می کند می تواند برای ستاره شناسان از روی زمین مشکل ساز باشد. در واقع ستاره ها در محیط های گرد و خاکی متولد می شوند و اگرچه این گرد و غبار تصاویر دیدنی ایجاد می کند، اما برای ستاره شناسان اشکال ایجاد می کنند.

اینجا محل تولد ستاره های جوان است+عکس

ابزار دوربین عریض هابل WFC3 به گونه ای طراحی شده که می تواند تصاویری با جزئیات در نور مرئی و مادون قرمز ثبت کند، بدین معنی که ستارگان جوان پنهان در مناطق وسیع شکل گیری مانند سحابی AFGL 5180 بسیار واضح تر دیده می شوند.

استفاده از مادون قرمز به ستاره شناسان این امکان را می دهد تا از بین گرد و خاک موارد نهفته را ببینند. از رویکردی مشابه برای نگاه کردن به میان ابرهای مشتری در منظومه شمسی یا دیدن حرکت گاز در مرکز کهکشان ما استفاده شده است.

ارسال نظرات
زارع پور در مراسم خاطره های دفاع مقدس: باید حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم
با راه‌اندازی پنج هاب منطقه‌ای پستی ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت
نیازمندیها