کد خبر: ۲۰۲۹۱
|
۳۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰
ماهواره‌های متعدد شرکت اسپیس‌ایکس خطرات زیادی را برای سایر تجهیزات تحقیقاتی در مدار زمین ایجاد کرده است.

به گزارش «نبض فناوری»، ایلان ماسک برای تحقق برنامه‌های فضایی خود تاکنون تعداد زیادی ماهواره به مدار زمین ارسال کرده و در آینده نیز ماهواره‌های بیشتری را به فضا می‌فرستد و همین موضوع سبب شده تعداد تجهیزات تحقیقاتی در اطراف کره زمین به شدت افزایش پیدا کند.

اجرای برنامه‌هایی نظیر اینترنت ماهواره‌ای سبب شده هزاران ماشین فضایی پیرامون کره زمین گردش کنند و احتمالاً هر روز بر تعداد این ماهواره‌ها افزوده خواهد شد. کارشناسان صنعت فضایی معتقدند برنامه‌های شرکت اسپیس‌ایکس موجب شلوغی بیش از اندازه مدار زمین شده و این موضوع خطرات زیادی را برای سایر تجهیزات موجب در اطراف کره زمین ایجاد می‌کند. طبق بررسی‌های انجام شده در آژانس فضایی اروپا هم اکنون بیش از ۷ هزار و ۵۲۰ ماهواره در مدار زمین وجود دارد و اگرچه هر کدام در آن‌ها در مدار مشخصی گردش می‌کنند ولی بسیاری از مواقع این ماهواره‌ها در حین انجام مأموریت خود به یکدیگر نزدیک شده و احتمال برخورد آن‌ها باهم وجود دارد.

تمامی ماهواره‌های موجود در مدار زمین به تجهیزات فاصله‌سنجی و اعلام هشدار برخورد مجهز هستند با این حال ترافیک بالای این ماشین‌ها موجب شده نگرانی‌های زیادی در مورد برخورد آن‌ها وجود داشته باشد. به غیر از ماهواره‌های فعال در مدار زمین تعداد زیادی دستگاه‌های از کار افتاده(زباله‌های فضایی) نیز در اطراف سیاره آبی وجود دارد و هرگونه برخورد این ماشین‌ها با یکدیگر نه تنها موجب نابودی و توقف مأموریت‌های تحقیقاتی می‌شود بلکه خطرات عدیده‌ای را برای ساکنان کره زمین به وجود می‌آورد.

هیو لوئیس کارشناس زباله‌های فضایی در دانشگاه ساوتهمپتون بیان کرد: «در دو سال گذشته تعداد عبورهای نزدیک بهم ماهواره‌های موجود در مدار زمین به طرز چشمگیری افزایش یافته به طوریکه هر هفته احتمال هزار و ۶۰۰ برخورد وجود دارد. بخش زیادی از این خطرات ناشی از ماهواره‌های شرکت اسپیس‌ایکس است. این شرکت برای تحقق برنامه منظومه ماهواره‌ای بازهم ماشین‌های بیشتری را به فضا پرتاب می‌کند و این موضوع آینده‌ای پرمخاطره را در صنعت فضایی به وجود می‌آورد.»

اسپیس‌ایکس در فاز اول پروژه منظومه ماهواره‌ای هزار و ۷۴۰ ماهواره را به فضا پرتاب کرده و بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مدیران این شرکت تعداد ماشین‌های موجود در اطراف سیاره آبی باید به ۱۲ هزار مورد برسد.

منبع/ آنا 

ارسال نظرات
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها