کد خبر: ۲۰۳۲۷
|
۳۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰
سفر در زمان فقط با پرواز واقعا سریعتر از نور امکان پذیر نیست.

به گزارش «نبض فناوری»، امکان سفر در زمان صدها سال است که بسیاری از ما را به وجد آورده و الهام بخش کتابها و فیلمهای بی شماری بوده است. توانایی حرکت نه تنها در فضا بلکه در گذشته یا آینده، هزاران فرصت را برای بشریت باز می کند.

اما آیا از نظر تئوری حتی امکان سفر در زمان وجود دارد؟

در فیلم اصلی سوپرمن در سال 1978، سوپرمن با پرواز سریعتر از سرعت نور در سراسر جهان به عقب برمی گردد.

تا کنون، ما حتی به این سرعت نزدیک هم نشده ایم، سریع ترین جسم بشر، یک کاوشگر فضایی بود که با سرعت 150 کیلومتر در ثانیه حرکت کرد.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی مناسب  آیا از نظر تئوری ممکن است که ما سریعتر از سرعت نور حرکت کنیم؟

آیا وقتی با سرعت در حال سفر هستیم زمان را متفاوت تجربه می کنیم؟

نظریه نسبیت انیشتین تعیین می کند که زمان نسبی است. در آزمایش Hafele-Keating در سال 1971 مشخص شد که ساعتی که در هواپیما با سرعت بالا پرواز می کرد از ساعت هایی که روی زمین عقب می افتد.

به تازگی مشخص شده است که ساعت های اتمی دقیق هنگامی که یکی نسبت به دیگری حرکت می کند با سرعت های مختلف کار می کند. این پدیده time dilation نامیده می شود.

شان مت، کارشناس نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه اکستر در انگلستان ، می گوید: اگر کسی نزدیک به سرعت نور حرکت کند، زمان رفتار متفاوتی نسبت به دارد و به این ترتیب می تواند به جلو حرکت کند. بنابراین از نظر تئوری ممکن است به آینده سفر کنید؛ اما نمی توانید برگردید.

آیا می توان سریعتر از سرعت نور سفر کرد؟

همه کارشناسان توافق کردند که نمی توان سریعتر از سرعت نور حرکت کرد، این در نظریه انیشتین نیز مشخص شده است.

 اریک تیتلی، کارشناس نجوم و اخترفیزیک از دانشگاه ادینبورگ گفت: واضح است که هیچ جسم یا اطلاعاتی نمی تواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند. این مساله نداشتن انرژی کافی برای تحریک آن نیست. از منظر خارجی، هرگونه انرژی اضافی که به جسم اضافه می شود تا به سرعت نور برسد و از آن عبور می کند، آن را به سرعت نور افزایش می دهد به این معنی که چیزی به سرعت نور نزدیکتر می شود، اما هرگز کاملاً به آن نمی رسد.

هیچ جسمی نمی تواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند زیرا با حرکت سریعتر اجسام، سنگین تر می شوند. بنابراین فقط نور است که می تواند با سرعت نور حرکت کند؛ زیرا جرم ندارد. سفر با سرعت بالا می تواند تجربه شما را در زمان تغییر دهد؛ اما متاسفانه سفر در زمان با سرعت بیشتر از سرعت نور امکان پذیر نیست.

ارسال نظرات
در جلسه شورای عالی فضای مجازی چه گذشت؛ آیین نامه سیاست های حاکم بر آموزش مجازی اصلاح می شود
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها