کد خبر: ۲۰۴۸۵
|
۰۶ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۳
براساس نتیجه تحقیق در ایستگاه فضایی بین الملی؛
تحقیقی جدید در ایستگاه فضایی بین المللی نشان می دهد دی ان ای انسان در فضا ترمیم می شود. چنین کشفی به برنامه ریزی برای ماموریت های طولانی فضایی با حضور فضانوردان کمک می کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، نخستین آزمایش کریسپر در فضا نشان می‌دهد دی ان ای می‌تواند در میکروگرانش خود را ترمیم کند.

فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از آزمایش «ژن ها در فضا ۶»(Genes In Space-۶) ترک‌هایی در دی ان ای مخمر ایجاد و در مرحله بعد روند ترمیم آن را تحلیل کردند.

طی این تحقیقات دی ان ای مخمر در دو رشته بریده شد تا خسارت‌های قابل توجهی به آن ایجاد کند. طبق پژ وهشی که در ژورنالPLOS One منتشر شده، محققان توضیح دادند چگونه دی ان ای به حالت اولیه خود بازگشت و ترمیم شد.

ارائه فناوری مهندسی ژنتیک کریسپر در فضا و نخستین دستکاری ژنتیکی آن در ایستگاه فضایی بین المللی امکان انجام آزمایش‌های بیشتری روی ترمیم دی ان ای را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن انسان در معرض اشعه‌های فضایی ممکن است به دی ان ای انسان آسیب برساند. روی زمین بدن فرد می‌تواند با افزودن و حذف کردن بیس های دی ان ای، آسیب در دو شاخه را ترمیم کند یا دو بخش آسیب دیده را بدون تغییر دوباره بهم متصل کند. اما تا قبل از این آزمایش این فرایند در میکروگرانش بررسی نشده بود.

چنین اطلاعاتی برای فضانوردان مهم است و برای تصمیم گیری درباره نیاز به محافظت بیشتر در برابر اشعه‌های فضایی به طراحان مأموریت‌های فضایی کمک می‌کند.

منبع/ مهر 

ارسال نظرات
حاکمیت سایبری در خارج از کشور-۹۵ وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
از حلقه طلایی تا عکس خانوادگی منظومه شمسی برندگان رقابت عکاسی نجومی ۲۰۲۱ مشخص شدند
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت خبر داد: ۱۱ هزار میلیارد ریال فروش محصولات فناورانه سلامت
عملکرد "هلدینگ فناوری نگاه کارآفرین" تشریح شد؛ "هلدینگ فناوری نگاه" در یک نگاه
نیازمندیها