کد خبر: ۲۰۹۳۰
|
۲۱ شهريور ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰
ستاره شناسان اعلام کردند که یک سیارک عجیب به شکل استخوان در حال چرخش در اطراف خورشید ما است.

به گزارش «نبض فناوری»، دانشمندان اعلام کردند که نزدیکترین مشاهده را از سیارکی به شکل استخوان در کمربند سیارک ها (که بین مدار مشتری و مریخ قرار دارد) انجام داده اند.

این سیارک عجیب، به نام کلئوپاترا، اخیراً با جزئیات بیشتر با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا(VLT) تصویربرداری شده است. تصویر زیر این سیارک را از زوایای مختلف نشان می دهد که مانند یک استخوان پیوند خورده است.

فرانک مارکیس ستاره شناس در موسسه SETI  اعلام کرد که کلئوپاترا جسمی منحصر به فرد در منظومه شمسی ما است و درک ساختاری آن می تواند به در یادگیری بیشتر در مورد منظومه شمسی کمک کند.

برای درک شکل کلئوپاترا محققان از ابزار Spectro-Polarimetric High Contrast Exoplanet REsearch (SPHERE) در VLT استفاده و سپس یک مدل سه بعدی از شکل آن ایجاد کردند. آنها متوجه شدند که یک لوب نسبت به دیگری بزرگتر است و در مجموع طول آن حدود 170 مایل است.

نکته جالب دیگر در مورد این سیارک این است که دو قمر در حال گردش به دور آن هستند. مدارهای آنها به دلیل شکل عجیب این سیارک پیچیده است؛ اما محققان با مدل های شبیه سازی شده می توانند از این اطلاعات برای محاسبه جرم این سیارک استفاده کنند که بسیار کمتر از برآورد قبلی بود.

چرخش سیارک استخوانی عجیب به دور خورشید

در مطالعات آینده کلئوپاترا از تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی(ELT) برای بررسی دقیق تر آن استفاده خواهد شد. سیستم نوری تطبیقی ​​این تلسکوپ جدید از یک آینه تغییر شکل یافته برای کاهش اعوجاج ناشی از اتمسفر استفاده می کند و به آن اجازه می دهد اجسام دور مانند سیارک را در فوکوس شدیدتر ببیند.

نتایج این یافته در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
قاضی مرعشی
۰۰:۳۲ - ۲۲ شهريور ۱۴۰۰
شیشه عدسی شون تمیز کنند سیارک از بین میره
0
2
نیازمندیها