کد خبر: ۲۱۱۰۱
|
۲۷ شهريور ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۰
شرکت اپل با رونمایی از آیپد مینی 2021 خود همگان را تا حدی شگفت‌زده کرد؛ چرا که این تبلت با جدیدترین و قدرتمندترین تراشه کمپانی موسوم به A15 Bionic معرفی شد. مدل نسل قبلی این تبلت موسوم به آیپد مینی 2019 مجهز به پردازنده A12 Bionic بود. این تراشه در آیفون ‌های سال 2018 شرکت اپل مورد استفاده قرار گرفته بود.

به گزارش «نبض فناوری»، اکنون این پرسش در ذهن مطرح می‌شود که آیا آیپد مینی 2021 واقعا از جدیدترین و قدرتمندترین تراشه اپل بهره می‌گیرد؟ در پاسخ به این سوال ظاهرا بایستی گفت: هم بله و هم خیر. نتایج مربوط به نخستین تست گیک‌بنچ روی CPU و GPU آیپد مینی 2021 تائید می‌کنند که این تبلت بی‌تردید مجهز به تراشه A15 Bionic اپل بوده و حتی ورژن چیپست مورد استفاده نیز دارای پردازنده گرافیکی 5 هسته‌ای است.

جهت اطلاع افراد ناآگاه بایستی خاطرنشان کرد که تراشه A15 مورد استفاده در آیفون ‌های 13 پرو و 13 پرو مکس مجهز به پردازنده گرافیکی 5 هسته‌ای است؛ در حالی‌که GPU تراشه موجود در آیفون 13 و آیفون 13 مینی دارای 4 هسته پردازشی است.

نتایج تست بنچمارک نشان می‌دهند که تبلت جدید در واقع از سومین ورژن تراشه A15 استفاده می‌کند. این ورژن از تراشه مجهز به CPU با سرعت فرکانس پایین‌تر است. CPU آیپد مینی 2021 با حداکثر فرکانس 2.93 گیگاهرتز فعالیت نموده و در کنار حافظه رم 4 گیگابایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل، گوشی‌های آیفون 13 و آیفون 13 پرو دارای CPU با حداکثر فرکانس 3.23 گیگاهرتز هستند. بعلاوه این هندست‌ها به‌ترتیب از 4 و 6 گیگابایت حافظه رم بهره می‌گیرند.

توان پردازشی و گرافیکی آیپد مینی 2021 اپل از ایفون 13 پرو به‌مراتب کمتر است!

البته CPU به ندرت با حداکثر فرکانس خود فعالیت خواهد کرد (چنین ادعایی مشخصا در خصوص تست پردازش چندهسته‌ای صادق خواهد بود). بنابراین کاهش سقف فرکانس پردازنده در امتیاز نهایی آن چندان تاثیرگذار نخواهد بود. بعلاوه آیپد مینی جدید نسبت به مدل عرضه شده در سال 2019 پیشرفت چشمگیری را تجربه نموده است (اکنون از عمر تراشه A12 Bionic مورد استفاده در آیپد مینی 2019 تقریبا 3 سال گذشته است).

بررسی نتایج تست گرافیکی نشان می‌دهد که فرکانس پردازشی GPU نیز اندکی کاهش یافته است. فرکانس پردازنده گرافیکی به‌طور دقیق اعلام نشده است؛ اما امتیاز کسب شده توسط آن تا حدی کمتر از آیفون 13 پرو است. در واقع عملکرد گرافیکی آیپد مینی 2021 در مقایسه با مدل نسل قبلی خود شاهد جهشی چشمگیر بوده و کماکان از مدل معمولی آیفون 13 نیز سریع‌تر است. در واقع پنجمین هسته پردازشی GPU، کارآیی خود را در این تست نشان داده است.

توان پردازشی و گرافیکی آیپد مینی 2021 اپل از ایفون 13 پرو به‌مراتب کمتر است!

پیش‌تر تصور می‌شد که تراشه A15 در 2 ورژن مختلف تولید می‌شود و در نسخه مخصوص گوشی‌های آیفون 13 و آیفون 13 مینی پنجمین هسته پردازشی GPU در وضعیت غیرفعال قرار گرفته است؛ اما اکنون به‌نظر می‌رسد که تراشه‌های A15 با پردازنده گرافیکی 5 هسته‌ای صرفا در آیفون ‌های پرو شرکت اپل به‌کار گرفته نمی‌شوند. چنان‌چه پردازنده این تراشه‌ها با فرکانس 3.23 گیگاهرتز فعالیت نکند؛ در این‌صورت فرکانس CPU معادل 2.93 گیگاهرتز بوده و چنین تراشه‌ای در آیپد مینی 2021 مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیپد مینی 2021 از روز 26 شهریور ماه در کشورهای منتخب قابل دسترس بوده و طی هفته‌های آینده در مناطق بیش‌تری عرضه خواهد شد.

منبع/ آی‌تی‌رسان

ارسال نظرات
نیازمندیها