کد خبر: ۲۱۲۷۵
|
۰۲ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۰
زمانی که در حال آماده کردن یک فایل ورد هستید، شاید در پایان کار بخواهید صفحات آن را دوباره مرتب یا جابه‌جا کنید. در این مطلب می‌خواهیم نحوه جابجایی صفحات در ورد و همچنین مرتب کردن مجدد آن‌ها را آموزش دهیم.

به گزارش «نبض فناوری»، این احتمال وجود دارد با توجه به سندی که در حال تهیه‌اش هستید، به دنبال جابجایی صفحات باشید، مخصوصا اگر این فایل طولانی باشد. در نگاه اول جابجایی صفحات در چنین فایل‌هایی می‌تواند برایتان دردسرساز شود. برخلاف پاورپوینت، شما نمی‌توانید اسلایدها را در ورد مجددا مرتب کنید. علت چنین موضوعی، نحوه عملکرد ورد است.

با این وجود، راه‌هایی برای جابجایی و حرکت صفحات در ورد و مرتب‌سازی مجدد آن‌ها وجود دارد. شما می‌توانید صفحات را به صورت آنلاین یا آفلاین جابجا کنید و ما این روش‌ها را در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، 

نحوه مرتب‌ کردن صفحات با صفحه ناوبری

صفحه یا پنجره ناوبری (Navigation Pane) یک ابزار کاربردی در ورد برای دسترسی به بخش خاصی از فایل بدون اسکرول میان صفحات یا جستجو است. اگر برای فایل ورد از عناوین استفاده می‌کنید، صفحه ناوبری روش مناسبی برای مرتب کردن مجدد صفحات است. اگر در بالای هر صفحه یک عنوان وجود داشته باشد، این روش بسیار کارآمد خواهد بود.

برای این روش باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • روی تب View‌ کلیک کرده و گزینه Navigation Pane‌ را فعال کنید.
 • زمانی که این ابزار در سمت چپ فایل ورد باز شد، روی Headings در این صفحه کلیک کنید.
 • عنوان صفحه‌ای که می‌خواهید جابجا کنید را انتخاب کرده و آن را در موقعیت جدیدی در فهرست عناوین قرار دهید.

زمانی که در حال جابجایی عنوان باشید، یک خط تیره ظاهر می‌شود. زمانی که این خط در موقعیت موردنظرتان قرار گرفت، عنوان را رها کنید.

 

حالا باید عنوان و محتویات صفحه را در موقعیت جدید ببینید. این تغییر در خود فایل هم قابل مشاهده است و خودش را نشان می‌دهد.

برای مرتب کردن مجدد صفحات با استفاده از صفحه ناوبری، چندین ترفند وجود دارد:

قالب‌بندی متن با عنوان

اگر می‌خواهید از این روش برای مرتب‌سازی مجدد صفحات ورد استفاده کنید اما متن شما عنوان ندارد، مراحل زیر را انجام دهید:

 • روی تب Home کلیک کنید.
 • متن خود را انتخاب کرده و یک عنوان را در بخش Styles در نوار بالایی مایکروسافت ورد انتخاب کنید.
 • صفحات را دوباره مرتب کرده و در صورت علاقه، عنوان را حذف کنید.

مرتب‌سازی عناوین در پنجره ناوبری

به این موضوع توجه داشته باشید که تمام عناوین در پنجره ناوبری به صورت نزولی لیست می‌شوند. یعنی عنوان ۱ در بالاترین جایگاه قرار می‌گیرد و به ترتیب با عناوین دیگری روبه‌رو می‌شویم. برای حرکت دادن تمام صفحه یا بخش، از بالاترین سطح عنوان برای آن بخش استفاده کنید.

 

نحوه جابجایی صفحات در ورد با کیبورد

این احتمال وجود دارد که پنجره ناوبری با توجه به نوع فایل ورد، برایتان کاربردی نباشد. بنابراین به دنبال راهی می‌روید که بتوانید صفحات را بدون نیاز به آن دوباره مرتب کنید.

می‌توانید به سراغ روش کات و پیست (Cut & Paste) بروید. اگر می‌خواهید چنین کاری را با استفاده از کلیدهای کیبورد انجام دهید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نشانگر ماوس را در ابتدای متن صفحه موردنظرتان قرار دهید.
 • کلید Shift را نگه دارید و کلید Page Down را فشار دهید. با اینکار کل صفحه را درگیر می‌کنید.
 • اگر می‌خواهید صفحات بیشتری را انتخاب کنید، به نگه داشتن کلید Shift ادامه دهید و دوباره کلید Page Down را بزنید. اینکار را تا جایی ادامه دهید که تمام صفحات مدنظرتان انتخاب شوند.
 • در ادامه برای کات کردن یا برداشتن متن انتخاب شده، کلیدهای Ctrl و X را فشار دهید.
 • حالا نشانگر ماوس را در جایی قرار دهید که می‌خواهید صفحه به آن منتقل شود و سپس کلیدهای Ctrl + V را فشار دهید. مایکروسافت ورد بقیه کارها را انجام می‌دهد.
 

مرتب کردن صفحات در ورد با ماوس

شاید بجای کیبورد بخواهید از ماوس استفاده کنید. در این شرایط هم می‌توانید صفحات را با استفاده از کات و پیست جابجا کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نشانگر ماوس را در ابتدای متن صفحه مدنظرتان قرار دهید.
 • دکمه سمت چپ ماوس را نگه دارید و متن موجود در صفحه را انتخاب کنید. در پایان دکمه را رها کنید.
 • کلیک راست کرده و گزینه Cut را انتخاب کنید. بجای اینکار می‌توانید گزینه Cut در صفحه هوم بالای بخش کلیپ‌بورد را انتخاب کنید.
 • نشانگر ماوس را در محل مدنظرتان برای جابجایی صفحه قرار دهید، راست کلیک کنید و گزینه پیست را از منوی شورتکات انتخاب کنید. بجای اینکار می‌توانید گزینه پیست در صفحه هوم بالای بخش کلیپ‌بورد را انتخاب کنید.
 

فرقی ندارد برای جابجایی صفحات در ورد با روش‌ کات و پیست از کیبورد استفاده می‌کنید یا ماوس، در هر دو صورت ترفندهای برای افزایش بهره‌وری‌تان وجود دارد که در ادامه آن‌ها را آموزش می‌دهیم.

جابجایی را به حالت قبل برگردانید

اگر در فرایند کات و پیست اشتباهی انجام دادید، می‌توانید تغییرات را برگردانید یا Undo کنید. برای اینکار روی گزینه Undo Move در نوار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar) کلیک کنید. با اینکار، به آخرین مرحله قبل از ویرایش می‌روید. البته می‌توانید روی گزینه فلش در کنار این دکمه برای دسترسی به تاریخچه تغییرات کلیک کنید.

بجای کات، متن را کپی کنید

اگر کات کردن متن از فایل ورد برایتان آزاردهنده و نگران‌کننده است، می‌توانید بجای اینکار از دستور کپی استفاده کنید. در این روش باید از کپی، پیست و حذف کردن متن تکراری استفاده کنید. اینکار تفاوتی با روش کات و پیست ندارد و با استفاده از کیبورد یا ماوس می‌توانید متن را انتخاب کنید اما بجای کات، آن را کپی کنید.

زمانی که متن را در محل مدنظرتان قرار دادید، متن اولیه و اصلی را پاک کنید. مسلما این روش زمان بیشتری از شما می‌گیرد، اما برای برخی امن‌تر به نظر می‌رسد.

با استفاده از هرکدام از روش‌های بالا می‌توانید صفحات را در ورد مرتب کنید و ترتیب آن‌ها را تغییر دهید. بدون توجه به نوع فایل، حداقل یکی از روش‌های بالا برای شما کاربردی خواهد بود.

منبع:دیجیاتو

ارسال نظرات
نیازمندیها