کد خبر: ۲۲۱۹۸
|
۰۲ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰
مدیرعامل اینتل امروز دوباره تاکید کرد که بحران جهانی کمبود تراشه بیشتر طول خواهد کشید و انتظار می‌رود که شرایط بازار حداقل تا سال ۲۰۲۳ به حالت عادی برنگردد.

به گزارش «نبض فناوری»، اظهارات مدیرعامل اینتل در شرایطی منتشر شده که درآمد این شرکت در بخش تراشه‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ‌ها ۲ درصد افت داشته است. این مسئله تحت تاثیر افت ۵ درصدی فروش نوت‌بوک‌ها بوده که به خاطر کمبود قطعات به وجود آمده است. این الگو در سایر گزارش‌ها هم دیده شده و بسیاری از تحلیلگران افت فروش لپ‌تاپ‌ها را متاثر از کمبود قطعات دانسته‌اند.


مشکل فعلی بازار همیشه به کمبود تراشه مربوط نیست و گاها از ترکیب قطعات نشأت می‌گیرد. گلسینگر می‌گوید: «ما آن را هماهنگی مجموعه می‌نامیم، یعنی شاید شما CPU داشته باشید اما LCD یا تراشه وای‌فای نداشته باشید. دیتاسنترها به‌طور خاص با کمبود تراشه‌های تامین‌کننده توان و برخی تراشه‌های شبکه و اترنت روبرو هستند.»

بخشی از این ریزش با رشد بازار کامپیوترهای دسکتاپ جبران شد. درآمد اینتل در این بازار ۲۰ درصد افزایش یافته، اما این رشد به اندازه‌ای نبوده که افت فروش نوت‌بوک‌ها را جبران کند. آمار فروش PC حدود یک دهه است که در سراشیبی قرار گرفته بود اما همه‌گیری کرونا و خانه‌نشینی شرایط را تغییر داد.

حالا با بازگشت مردم به شرکت‌ها، آموزش حضوری و کمبود قطعات رشد این بازار هم کند شده است. اینتل می‌گوید به‌رغم این کاهش درآمد، در مجموع ۵ درصد بیشتر از پارسال درآمد داشته است. این شرکت به لطف رشد دیتاسنترها، اینترنت اشیا و محصولات موبایلی حالا ۱۸.۱ میلیارد دلار درآمد دارد.

منبع:دیجیاتو

برچسب ها: تراشه اینتل
ارسال نظرات
در قالب برگزاری رویداد فناورانه محقق خواهد شد ایده‌های لیزر و فوتونیک تا تجاری‌سازی حمایت می‌شوند
نیازمندیها