کد خبر: ۲۲۲۶۰
|
۰۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۴

مایکروسافت ۲۰ سال پیش سیستم عامل ویندوز XP را منتشر کرد

مایکروسافت در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۰۱ (۳ آبان ۱۳۸۰) ویندوز XP را منتشر کرد، سیستم عاملی که پشتیبانی از آن در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید اما هنوز برخی کاربران از آن استفاده می‌کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، ویندوز XP به علت پایداری، راحتی در استفاده و عملکرد سریع یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های ویندوز به حساب می‌آید. با گذشت دو دهه از انتشار، عرضه سیستم عامل‌های ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ و همچنین پایان پشتیبانی رسمی از آن، هنوز برخی کاربران در حال استفاده از سیستم عامل قدیمی ردموندی‌ها هستند و امنیت‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

توسعه سیستم عامل ویندوز XP در اواخر دهه ۹۰ میلادی به عنوان «نپتون»، یک سیستم عامل مبتنی بر کرنل ویندوز NT کلید خورد. ردموندی‌ها همچنین به دنبال ارائه نسخه‌ آپدیت شده ویندوز ۲۰۰۰ برای بازار تجاری بودند، اما در ژانویه ۲۰۰۰ این پروژه‌ها برای عرضه یک سیستم عامل واحد لغو شدند. در همین راستا، XP به اولین نسخه مصرفی ویندوز تبدیل شد که مبتنی بر کرنل ویندوز ۹۵ و ام‌اس-داس نبود.

مایکروسافت ۲۰ سال پیش سیستم عامل ویندوز XP را منتشر کرد

مایکروسافت در آوریل ۲۰۰۹ از پایان پشتیبانی از ویندوز XP خبر داد، اما تصمیم گرفت تا ۵ سال دیگر از آن پشتیبانی کند. بنابراین ۷.۵ سال از زمان انتشار بروزرسانی برای این سیستم عامل می‌گذرد و این سیستم عامل در معرض خطرات زیادی قرار دارد. البته مایکروسافت پس از اعلام پایان پشتیبانی، همچنان برای برخی آسیب‌پذیری‌های خطرناک مانند BlueKeep و Eternal Blue آپدیت منتشر کرد.

در حالی که ویندوز در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته، هنوز برخی بخش‌های عمومی در کشورهای مختلف به استفاده از ویندوز XP ادامه می‌دهند. دلیل چنین موضوعی در برخی کشورها پرداخت هزینه برای سیستم عامل جدید و در تعدادی دیگر، نیاز به بروزرسانی سخت افزار برای امکان نصب و استفاده از نسخه‌های جدید است.

طبق آمار StatCounter برای سپتامبر ۲۰۲۱، سهم این سیستم عامل در بازار به ۰.۵۹ درصد می‌رسد که کمی بالاتر از ویندوز ویستا با سهم ۰.۲۶ درصد به حساب می‌آید.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
چهار انتصاب جدید با حکم عیسی زارع‌پور؛ سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران شد