کد خبر: ۲۲۴۲۹
|
۱۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۷
در دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

ارائه راهکار برای فونداسیون توربین‌های بادی توسط محققان کشور

محققان کشور روشی برای مطالعه رفتار شمع‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از دیوارها و سازه‌های ساحلی یا فوندانسیون توربین‌های بادی ساحلی و فراساحلی ارائه دادند.

به گزارش« نبض فناوری»به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انور فارس قشونی دانش آموخته دکتری مهندسی عمران مکانیک خاک و پی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی اثر هندسه شمع بر رفتار جانبی سیکلی (رفت و برگشتی) شمع‌ها در ماسه» گفت: کارهای پژوهشی زیادی در رابطه با شمع تحت بار جانبی سیکلی انجام شده است ولی هنوز روشی جامع و کامل برای طراحی هر شمع در هر خاک با در نظر گرفتن ویژگی‌های مختلف آن وجود ندارد.

وی با اشاره به هدف این پروژه گفت: هدف از مدل‌سازی آزمایشگاهی انجام شده تحلیل و مقایسه جنبه‌های مختلف رفتار شمع مانند بار جانبی سرشمع، لنگر حداکثر شمع و سختی سیستم شمع-خاک و غیره برای مقاطع هندسی و مدول الا ستیسیته مختلف شمع تحت بار جانبی سیکلی است.

فارس قشونی ادامه داد: نتایج این تحقیق به اقتصادی کردن طراحی شمع‌ها که معمولاً پروژه‌های پر هزینه‌ای هستند کمک می‌کند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: روش کار بصورت انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی روی مدل فیزیکی در مقیاس کوچک بود. از بارگذاری دو طرفه با فرکانس ثابت بر روی شمع‌های مدل با هندسه مقطع و انواع مواد مختلف از طریق اعمال دامنه جابجایی ثابت به سر شمع موجود در مخزن آزمایشی پر از ماسه استفاده شد.

وی افزود: نتیجه تحقیق، بیشتر در طراحی شمع‌هایی که در مناطق ساحلی و فرا ساحلی قرار دارند و اغلب تحت بارهای جانبی سیکلی ناشی از امواج دریا هستند استفاده می‌شود.

به گفته این محقق این نتایج برای پروژه‌های مرتبط با این شمع‌ها که عمدتاً در جنوب و شمال کشور طراحی شده و کاربرد دارند، قابل استفاده هستند.

وی افزود: در پروژه حاضر، شمع در ماسه در حالت خشک و سست بررسی شده و نتایج تعیین شکل مقطع شمع در یک طرح بهینه مشخص شده است و لازم است در ادامه تحقیق، خاک مورد استفاده در آزمایش‌ها به نمونه‌های متراکم‌تر ماسه و نیز خاک رس و همچنین لایه‌های مختلف که بیشتر در سایت‌های نزدیک ساحل وجود دارد گسترش یابد.

فارس قشونی گفت: بهتر است که در ادامه تحقیق، برخی حالت‌های بارگذاری مانند حالت زهکشی جزئی، زهکشی نشده و یک طرفه بررسی شوند که در بهینه‌تر کردن طراحی کمک شایانی خواهند کرد.

این محقق در خصوص ویژگی های طرح گفت: بررسی آزمایشگاهی انجام شده از لحاظ صرفه اقتصادی و مطالعات پارامتریک گسترده‌ای که در یک محیط کنترل شده انجام شده است مناسب بوده و همچنین اطلاعات بدست آمده، یک پایگاه مطمئن از داده‌ها برای مطالعات عددی و طراحی ایجاد می‌کند.

فارش قشونی در ادامه به مزیت‌های رقابتی پروژه اشاره کرده و گفت: روش آزمایش شده نسبت به آزمایش‌های میدانی یا آزمایش‌های سانتریفیوژ با صرفه‌تر بوده و امکان انجام مطالعات پارامتریک گسترده در یک محیط کنترل شده مناسب، با استفاده از این روش وجود دارد.

ارسال نظرات
چهار انتصاب جدید با حکم عیسی زارع‌پور؛ سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران شد