کد خبر: ۲۲۴۳۹
|
۱۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۲

بومی‌سازی تجهیزات کاهش فشار خطوط لوله توسط محققان دانش‌بنیان

تجهیزات کاهش تخلیه در خطوط انتقال نفت و گار محصولی است که دانش فنی آن در اختیار چند کشور غربی بوده، ولی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بومی‌سازی آن، این محصول را در صنایع کشور کاربردی کرده است.

به گزارش« نبض فناوری» ایمان علیزاده، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان شیر تخلیه فشار خطوط انتقال را محصولی با تکنولوژی بالا دانست و گفت: از این ابزار برای حفظ کارایی تجهیزات انتقال نفت و گاز به ویژه مخزن‌های تحت فشار استفاده می شود، ضمن آنکه جزو تجهیزات گران‌ قیمت به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه دانش فنی ساخت این محصول در اختیار چند کشور غربی است، اظهار کرد: زمانی که فشار مخازن تحت فشار و یا خطوط لوله بالاتر از فشار کاری می‌رود، احتیاج است که به سرعت سیال موجود از مسیر فرآیند تخلیه شود و فشار درون تجهیزات و خطوط کاهش یابد و این شیر در چنین موقعیتی کارآمد است.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، علیزاده از کاربردی شدن این فناوری در سیستم هیدرولیکی بخش تغلیظ کارخانه مس سرچشمه رفسنجان خبر داد و یادآور شد: از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به طراحی استاندارد و انجام موفق تست های آزمایشگاهی و عملیاتی و امکان سرویس دهی آسان و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

ارسال نظرات
چهار انتصاب جدید با حکم عیسی زارع‌پور؛ سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران شد