کد خبر: ۲۲۶۲۳
|
۱۶ آبان ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۰

خدمه "کرو-۲" امشب به سمت زمین حرکت می‌کنند

بازگشت فضانوردان ماموریت "کرو-۲" شرکت "اسپیس‌ایکس" از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین امشب هفتم نوامبر(۱۶ آبان) در ساعت ۱۹:۴۰به وقت ایران آغاز می‌شود و فردا هشتم نوامبر روی زمین فرود خواهند آمد.

به گزارش «نبض فناوری»، انگجت اعلام کرد، خدمه ماموریت "کرو-۲"(Crew-۲) که توسط شرکت "اسپیس‌ایکس"(SpaceX) انجام می‌شود، پس از گذراندن شش ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی اکنون آماده بازگشت به زمین هستند.

ناسا تأیید کرده است که "کرو-۲" امروز هفتم نوامبر در ساعت ۱۱:۱۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹:۴۰ به وقت ایران) و همزمان با وقتی که فضانوردان دریچه کپسول "اندیوور"(Endeavour) را می‌بندند، این بازگشت آغاز خواهد شد.

کپسول فضایی در ساعت ۲۱:۳۵ به وقت ایران از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا می‌شود و روز بعد یعنی هشتم نوامبر حدود ساعت ۱۵:۴۴ به زمین خواهد رسید.

شما می‌توانید پوشش زنده این رویداد را از امشب ساعت ۱۹:۱۵ از طریق کانال یوتیوب ناسا تماشا کنید.

فضانوردان ماموریت "کرو-۲" شامل "آکیهیکو هوشیده" از آژانس فضایی ژاپن(JAXA)، "توماس پسکت" از آژانس فضایی اروپا(ESA)، "شین کیمبرو" و "مگان مک آرتور" هر دو از ناسا، ۱۹۹ روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری کرده‌اند و با نتایج آزمایش‌های سخت‌افزاری و علمی به زمین باز خواهند گشت.

ماموریت "کرو-۲" از چند جنبه یک ماموریت حیاتی برای "اسپیس‌ایکس" بوده است. این ماموریت فقط یک مدرک مبنی بر این نیست که فضاپیماهای خصوصی گزینه مناسبی برای انجام عملیات‌های ناسا هستند، بلکه کپسول "اندیوور" اولین کپسول "کرو دراگون" شرکت "اسپیس‌ایکس" است که مجددا استفاده شده است.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، این شرکت هزینه‌های انتقال افراد به فضا در عصر پس از شاتل‌های فضایی را کاهش خواهد داد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی برای مدتی شلوغ خواهد بود، چرا که ناسا و "اسپیس‌ایکس" در حال حاضر انتظار دارند ماموریت "کرو-۳"(Crew-۳) را در تاریخ ۱۰ نوامبر پرتاب کنند و در همان روز نیز در ایستگاه فضایی پهلو بگیرد.

"کرو-۳" به عنوان سومین سفر "اسپیس‌ایکس" به ایستگاه فضایی نشان‌ دهنده شروع یک روال است که در آن پروازهای "کرو دراگون" با محوریت ناسا به رویدادی معمول تبدیل خواهند شد.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
چهار انتصاب جدید با حکم عیسی زارع‌پور؛ سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران شد