کد خبر: ۲۲۸۷۴
|
۲۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۰

اپل با پرداخت غرامت 29.9 میلیون دلاری به کارمندان خود موافقت کرد

شرکت اپل به منظور دستیابی به توافق با کارمندان خرده فروشی خود حاضر به پرداخت مبلغ 29.9 میلیون دلار به آن‌ها شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، کمپانی آمریکایی در سال 2013 سیاست چک کردن کیف کارمندان (در ساعات غیرکاری) خود در زمان ترک کار حین انجام شیفت یا پس از آن‌را اجرا کرد. وکلای کارمندان در روز جمعه از قاضی درخواست کردند تا حکم تسویه‌حساب 29.9 میلیون دلاری را تائید نماید. لی شالوف؛ وکیل افراد شاکی در خصوص توافق‌نامه پیشنهادی اعلام کرده که این توافق یک دستاورد مهم و غیرقابل بازگشت بوده و پس از نزدیک به 8 سال جدال قضایی سخت حاصل شده است. این دعوی حقوقی در سال 2013 و همزمان با شکایت گروهی از کارمندان اپل از کمپانی آغاز شد. آن‌ها بابت زمان صرف شده جهت انجام بررسی‌های امنیتی روی کوله‌پشتی و تجهیزات خود خواهان پرداخت غرامت توسط اپل شدند. این پرونده در دادگاه Ninth Circuit و دادگاه عالی کالیفرنیا مطرح شده است.

به گفته آقای شالوف این دادخواست در صورت تائید، بزرگ‌ترین توافق بر سر یک پرونده تفتیش امنیتی در ایالت کالیفرنیا به‌شمار خواهد رفت. این شکایت در دادگاه منطقه‌ای ایالات‌متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا به ثبت رسیده است.

در حکم صادر شده توسط دادگاه عالی کالیفرنیا، قضات از شرکت اپل به‌دلیل ارائه استدلال‌های ظاهرا متناقض در خصوص آی‌فون و سایر دستگاه‌ها انتقاد کردند. در این دعوی حقوقی، شرکت اپل استدلال کرد که کارمندان به منظور جلوگیری از بازرسی می‌توانستند کیف‌های خود را از منزل به محیط کار نیاورند. همچنین غول کوپرتینویی اعلام کرد که آن‌ها بایستی کارمندان خود را چک می‌کردند؛ زیرا این افراد قادر به پنهان‌سازی دستگاه‌های سرقتی در کیف و کوله‌پشتی خود بودند.

اپل با پرداخت غرامت 29.9 میلیون دلاری به کارمندان خود موافقت کرد

سابقه تمامی اتفاقات به سال 2013 بازمی‌گردد

اپل این بازرسی را در سال 2013 اجرا و کارمندان خود را ملزم کرد تا این قوانین را رعایت کنند؛ در غیر این‌صورت آن‌ها از کمپانی اخراج خواهند شد. دادگاه متوجه شد که اپل بر کارمندان خود نظارت شدید داشته و آن‌ها را وادار می‌کند تا پیش از ترک فروشگاه خرده فروشی برای استراحت یا قبل از پایان شیفت کاری با مدیر فروشگاه یا گارد امنیتی ملاقات داشته باشند.

اپل استدلال کرده که حین انجام فرآیند بازرسی، کارمندان خود را کنترل نمی‌کند. همچنین کارمندان به منظور جلوگیری از بازرسی می‌توانند کوله‌پشتی و تجهیزات خود را در منزل بگذارند. دادگاه عالی کالیفرنیا با چنین توجیهی مخالفت نموده و به یک ماده الزامی در قانون دستمزد ایالات‌متحده اشاره می‌کند. این ماده اذعان می‌کند که کارمندان هنگامی که تحت کنترل شرکت محل اشتغال خود هستند؛ می‌توانند درخواست غرامت نمایند.

شایان به ذکر است که این شکایت تنها کارمندان 52 شعبه اپل استور در ایالت کالیفرنیا شامل 14683 کارمند را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین هر کدام از این افراد پس از تسویه‌حساب مبلغ 1286 دلار را دریافت خواهند کرد.

در واقع پیش‌تر طی سال 2015 یک قاضی با درخواست اپل مبنی بر تعلیق طرح شکایت موافقت کرد؛ اما 1 سال بعد دادگاه تجدیدنظر Ninth Circuit بار دیگر آن‌را به جریان انداخت. اکنون قاضی شرکت اپل را ملزم کرده که تا زمان اجرای سیاست چک کیف کارمندان خود به آن‌ها غرامت پرداخت نماید. همان‌طور که انتظار می‌رفت؛ شرکت اپل از هرگونه اظهارنظر پیرامون تسویه‌حساب خودداری کرده است. با این‌حال اکنون می‌دانیم که کمپانی، اجرای سیاست چک را در دسامبر سال 2015 متوقف کرد.

منبع/ آی‌تی‌رسان

ارسال نظرات
چهار انتصاب جدید با حکم عیسی زارع‌پور؛ سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران شد