کد خبر: ۲۳۷۸۲
|
۲۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۱

دل از Concept Luna رونمایی کرد| لپ‌تاپی مفهومی برای افزایش تعمیرپذیری

شرکت دل با همکاری اینتل لپ‌تاپ جدیدی به نام Concept Luna ساخته تا تعمیر، استفاده دوباره و بازیافت کامپیوترهای شخصی را در آینده آسان‌تر کند. این شرکت می‌گوید اگر همه این ایده‌ها در طراحی محصولات رعایت شود، رد پای کربنی لپ‌تاپ‌ها نسبت به مدل‌های فعلی تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش «نبض فناوری»، یکی از ویژگی‌های کلیدی Concept Luna بازطراحی قطعات و چیدمان جدید و بهینه‌تر آن‌هاست. مادربرد این دستگاه ۷۵ درصد کوچک‌تر است و تعداد قطعات در مجموع ۲۰ درصد کمتر شده است. تقریبا محل قرارگیری همه قطعات تغییر کرده؛ مادربرد حالا کمی بالاتر رفته تا به بخش بالایی بدنه نزدیک‌تر باشد و راحت‌تر خنک شود. مادربرد در پایین هم از واحد شارژ باتری جدا شده و این تغییر به خنک‌سازی دستگاه بدون نیاز به فن کمک می‌کند.

دل از Concept Luna رونمایی کرد| لپ‌تاپی مفهومی برای افزایش تعمیرپذیری

تغییرات این دستگاه نیاز به انرژی را کمتر کرده و به طراحان اجازه می‌دهد از باتری‌های کوچک‌تر با سلول‌های سیکل عمیق استفاده کنند. این باتری‌ها عمر بیشتری دارند و اجازه می‌دهند دستگاه در صورت نیاز پس از ریفربیش و رفع مشکلات دوباره به چرخه مصرف برگردد.

دل از Concept Luna رونمایی کرد| لپ‌تاپی مفهومی برای افزایش تعمیرپذیری

استفاده از مواد پایا در ساخت دل Concept Luna

طراحان دل برای ساخت این دستگاه از موادی استفاده کرده‌اند که تولید آن‌ها انرژی کمتری نیاز دارد و بازیافت‌شان ساده‌تر است. «کانسپت لونا» همچنین تعداد پیچ‌های خود را ۱۰ برابر کاهش داده و با باز کردن فقط ۴ پیچ می‌توانید به قطعات داخلی دستگاه دسترسی پیدا کنید. با این تغییر نه تنها تعداد قطعات پایین‌تر آمده بلکه زمان لازم برای تعمیر هم حدود یک ساعت و نیم کاهش یافته است.

دل از Concept Luna رونمایی کرد| لپ‌تاپی مفهومی برای افزایش تعمیرپذیری

از دیگر ویژگی‌های کانسپت لونا می‌توانیم به کیبورد آن اشاره کنیم که جداسازی، تعویض یا بازیافتش آسان‌تر شده. به‌علاوه دل از یک برد مدار چاپی (PCB) با جنس فیبر کتان استفاده کرده و به عنوان چسب به سراغ پلیمری رفته که با آب حل‌شدنی است.

دل حالا قرار است بهترین ایده‌های لپ‌تاپ کانسپت لونا را ارزیابی کرده و برخی از آن‌ها را در محصولات خود به کار بگیرد.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
سهم لوکس‌ها از بازار و ارز موبایل جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
وبگردی