کد خبر: ۲۳۸۸۱
|
۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۰

قیمت رم‌های DDR5 به‌زودی ۳ تا ۸ درصد کاهش می‌یابد

طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده، به نظر می‌رسد باید منتظر مسیری نزولی برای قیمت‌ها باشیم، نسل جدید رم‌های دسکتاپ (DDR5 PC) نیز از این قائده مستثنی نیستند و انتظار می‌رود تا سه ماهه اول سال 2022 حدود 3 تا 8 درصد کاهش بیابند.

به گزارش «نبض فناوری»، اگر امیدوار بودید رایانه شخصی خود را به ماژول‌های DDR5، آخرین نسل حافظه، به‌روزرسانی کنید، ممکن است لازم باشد تا تنها دقایقی دست نگه داشته و فکر کنید.

طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده، به نظر می‌رسد باید منتظر مسیری نزولی برای قیمت‌ها باشیم، نسل جدید رم‌های دسکتاپ (DDR5 PC) نیز از این قائده مستثنی نیستند و انتظار می‌رود تا سه ماهه اول سال 2022 حدود 3 تا 8 درصد کاهش بیابند. ترندفورس بیان کرد که DDR4 و DDR5 PC DRAM به ترتیب 5-10٪ و 3-8٪ کاهش را در سه ماهه اول سال 22 تجربه خواهند کرد.

از زمان عرضه ماژول‌های DDR5 در اوایل سال جاری، بسیاری از ما مشتاق هستیم که سیستم خود را از DDR4 (یا حتی DDR3) به این نسل جدید و سریع‌تر رم ارتقا دهیم، اما ارتقا به این نسل جدید به آسانی نسل قبل خود نیست.

در واقع، به‌روزرسانی رم فعلی خود به این نسل جدید رم، مستلزم ارتقاء برخی از اجزای اصلی نیز هست، زیرا تنها آخرین نسل از CPU‌های اینتل (Intel Alder lake) را می‌توان با DDR5 استفاده کرد، همچنین مادربرد جدیدی نیز مورد نیاز است که بتواند از هر دو مورد پشتیبانی کند.

AMD در حال حاضر روی خط جدیدی از پردازنده‌های Ryzen کار می‌کند که از رم DDR5 پشتیبانی می‌کنند، اما تا زمانی که این محصولات در بازار ظاهر شوند، مسیر شما برای ارتقاء تنها با پردازنده‌های نسل دوازدهمی اینتل هموار می‌شود.

قیمت‌ها برای مدتی متورم می‌مانند، اما این چیز جدیدی نیست و همیشه یک استاندارد جدید RAM برای مدتی پرهزینه باقی می‌ماند. MSI قبلاً در مورد بازار حافظه گسترده‌تر اظهار نظر کرده بود و اظهار داشت که حدود دو سال طول می‌کشد تا قیمت‌ها منصفانه شوند. به طور خلاصه، چند سال طول می‌کشد تا DDR5 به همان قیمت‌هایی برسد که اکنون در DDR4 دیده می‌شود.

برای ارتقا عجله نکنید

البته که عرضه DDR5 در بازار، به این معنی نیست که باید عجله کنید و آن را بخرید. استاندارد فعلی DDR4 قابل قبول و تا چندین سال بعد نیز کافی است. بنابراین بهتر است از زرق‌ و‌ برق رم جدید چشم‌پوشی، و الان که نیاز خاصی به آن نداریم از همان نسل قبلی که همچنان کار‌راه انداز است، استفاده کنیم.

منبع/ آی‌تی‌رسان

ارسال نظرات
وبگردی