کد خبر: ۲۳۹۸۱
|
۰۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۰

مواد پیشرفته و ساخت| بافت‌های آسیب‌دیده را داربست‌های زیستی ترمیم می‌کنند

داربست ‌های زیستی انتخاب خوبی برای مهندسی بافت ‌های بدن هستند زیرا قابلیت‌ های فیزیکی مشابهی برای بافت بومی داشته و قسمت های آسیب دیده بدن را ترمیم می کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، همین قابلیت منحر به فرد سبب شده تا استفاده های فراوانی از داربست های زیستی در علوم مختلف به عمل آید. قابلیت ترمیم بافت های آسیب دیده بدن از آن جهت توسط داربست های زیستی محقق می شود که می توان از این داربست ها برای رشد آزمایشگاهی مولکول‌ ها و سلول ‌ها در بافت استفاده کرد.

دریافت مواد تغذیه کننده از بافت های اطراف

این داربست ها می توانند در جهت بازسازی و ترمیم بافت، امکان مهاجرت، رشد و تکثیر سلول‌ ها را برای تشکیل بافت جدید آماده کنند.

در برخی از علوم، میزان پیشرفت در داربست های زیستی به اندازه ای بوده که بافت آسیب دیده، دچار رشد بافت و رگ های خونی شده است. بسیاری از این داربست ها، منافذ حاصل بر اثر ضربه را به طور مساوی، توزیع و به هم متصل می کنند که این جریان، اجازه پخش مواد تغذیه کننده از بافت های اطراف را می دهد.

داربست های زیستی دربردارنده مجموعه ای از شرایط هستند تا بتوانند با تکیه بر آن شرایط، ترمیم گری بافت را به درستی به انجام برسانند. بنابراین، این داربست ها مجموعه ای از شبکه به هم مرتبط از کانال ‌ها هستند که محیطی برای مهاجرت، تکثیر و چسبندگی سلول‌ ها و همچنین انتقال اکسیژن، مواد غذایی و خروج پس ‌مانده‌های زیستی را فراهم می ‌کنند.

بهره برداری در علوم مختلف

علاوه بر این ویژگی مهم، این داربست ها، دارای خواص زیست سازگاری و زیست فعال بوده و از استحکام مکانیکی متناسب با بافت اطراف برخوردار هستند.

مجموعه این ویژگی ها سبب شده تا داربست های زیستی، در علوم مختلف به کار گرفته شوند که دایره آن از پزشکی و سلول های بنیادی تا حوزه لیزر گسترده است. همچنان که پژوهش های جدید بر روی نوع سه بعدی این داربست ها، با موفقیت های بسیاری در برخی اعمال پزشکی مربوط به چشم و استخوان مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

با توجه به اهمیت عملکرد داربست های زیستی در علوم مختلف، ستادهای توسعه فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده‌ ها و نوآوری ‌های این حوزه حمایت می ‌کنند.

ارسال نظرات
سهم لوکس‌ها از بازار و ارز موبایل جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
وبگردی