کد خبر: ۲۴۲۸۹
|
۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۰

جایگزین دریچه قلب ایران‌ساخت به درمان انواع بیماری‌های مادرزادی کمک کرد

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریچه آلوگرفت قلب برای درمان انواع مختلف بیماری‌های دریچه‌ای مادرزادی این عضو حیاتی بدن، در مرحله تولید قرار گرفت.

به گزارش «نبض فناوری»، در مبتلایان به بیماری‌های دریچه‌ای قلب، اگر امکان ترمیم دریچه وجود نداشته باشد، جراح می‌تواند دریچه قلب را برداشته و به جای آن یک دریچه مکانیکی یا زیستی قرار دهد. دریچه مکانیکی از فلز و پلاستیک ساخته شده و دریچه زیستی یا بیوپروتز، از بافت حیوانی تولید می‌شود.

خطر سکته مغزی

برخلاف دریچه بیولوژیک، احتمال لخته شــدن خون در اطراف دریچه‌های مکانیکی زیاد اســت. یک لخته خون ممکن است، جلوی دریچه را گرفته و یا جدا شده و به قسمت‌های حساس بدن نظیر مغز پرتاب شود که این اتفاق منجر به سکته مغزی می‌شود.

در نتیجه، هر فردی که دریچه مکانیکی دارد، باید تا آخر عمر، داروهای ضدانعقاد خون را اســتفاده کند. دریچه بیولوژیک از بافت طبیعی کاملا استریل تولید شده و با مواد نگهدارنده حفظ می‌شود. این محصول چون فاقد سلول است، خطری از ناحیه ردپیوند ندارد.

یک دریچه زیستی یا بیولوژیک ممکن است گزینه خوبی برای سالمندان، افرادی که نتوانند مصرف ضدانعقادها را تحمل کنند و یا زنانی که قصد دارند حامله شوند، نباشد.

روزنه امید برای بیماران دریچه قلب مادرزاد

در این زمینه، بیوایمپلنت‌های آلوگرفت جهت درمان انواع مختلف بیماری‌های دریچه‌ای مادرزادی قلب به کار می‌روند. شرکت همانندســاز بافت کیش، این محصول را با نام تجاری «ســنوولو» تولید کرده است. هزینه تولید این فرآورده در کشور، یک‌پنجم هزینه نمونه مشابه خارجی آن است و کیفیت آن نیز به شکل قابل ملاحظه‌ای، بهتر از تولیدات شرکت‌های خارجی گزارش شده است.

این داروی مهم با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و در جهت حمایت از تولید محصول فناورانه در کشور، در مرز توسعه قرار گرفته است

ارسال نظرات
سهم لوکس‌ها از بازار و ارز موبایل جنجال واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار
وبگردی