کد خبر: ۲۴۵۶۴
|
۲۰ دی ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰

ویبره چگونه دوربین آیفون یا اندروید را خراب می کند؟

اپل هشدار داده که قرار گرفتن در معرض ارتعاشات، مانند ارتعاشات ناشی از موتور سیکلت می تواند به دوربین های آیفون آسیب برساند. یک توجیه کاملاً معقول برای این مساله وجود دارد و می تواند بر دستگاه های اندرویدی نیز تأثیر بگذارد.

به گزارش «نبض فناوری»، همه اینها به علت  لرزش گیر تصویر اپتیکال OIS  است که این ویژگی در بسیاری از گوشی های هوشمند مدرن (نه فقط آیفون ها) یافت می شود.

لرزش گیر تصویر اپتیکال OIS چیست؟

تثبیت کننده تصویر بهینه قابلیتی است که هدف آن تثبیت دوربین در حین گرفتن عکس یا فیلمبرداری است.

لرزش گیر تصویر چیست و چگونه کار می کند؟

یک دوربین با OIS دارای موتور داخلی کوچک است که عناصر داخل لنز را به صورت فیزیکی حرکت می دهد. در حالی که هنگام نگه داشتن گوشی، دستان شما کمی حرکت می کنند یا می لرزند با حرکت شما مقابله می کنند. این باعث می‌شود ویدیویی روان‌تر داشته و تار شدن عکس‌ها کمتر شود.

OIS می تواند تفاوت زیادی در کیفیت عکس و فیلم ایجاد کند. تقریباً غیرممکن است که یک گوشی را فقط با دستان خود کاملاً ثابت نگه دارید. مکانیسم هایی که این کار را در دوربین آیفون یا اندروید امکان پذیر می کنند، بسیار کوچک و ظریف هستند. اینجاست که خطر آسیب ناشی از ارتعاشات مطرح می شود.

لرزش چگونه می تواند به دوربین آسیب برساند؟

قطعات متحرک همان چیزی است که اغلب منجر به خرابی می شود،(به خصوص در مورد ابزارها). دوربین گوشی های هوشمند با OIS دارای چندین قسمت متحرک کوچک در داخل آن است و آن قسمت ها ظریف هستند. استرس کافی روی آن قسمت ها می تواند باعث از کار افتادن آنها شود.

اجزای OIS برای مقابله با حرکات شما باید آزادانه حرکت کنند، به این معنی که به طور دائم در جای خود قرار نگرفته اند. بنابراین وقتی گوشی را به چیزی شبیه موتور سیکلت می‌بندید، ارتعاشات به معنای واقعی کلمه می‌توانند قسمت‌های دوربین را تکان دهند. این حرکت مکرر به مرور زمان روی دوربین تاثیر می گذارد.

این چیزی نیست که بیشتر مردم در مورد آن نگران باشند. با نگه داشتن دوربین در جیب در حین دویدن، به دوربین آسیب نخواهید رسید. ارتعاشاتی که باید نگران آن باشید ناشی از موتورهای پرقدرت و حجم بالا است.

برای جلوگیری از آسیب چه کنیم؟

نکته اصلی که باید از آن اجتناب کرد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ارتعاشات با دامنه بالا است. بستن دستگاه آیفون یا اندروید خود به موتور سیکلت برای یک سفر کوتاه هر چند وقت یکبار احتمالاً خوب است. اگر این کار را دو بار در روز برای رفت و آمد 30 دقیقه ای خود انجام می دهید، خطر بزرگتری است.

اپل توصیه می‌کند در صورتی که نیاز دارید گوشی خود را به موتورسیکلت یا سایر وسایل نقلیه پرقدرت ببندید، از پایه لرزشگیر استفاده کنید.

برچسب ها: آیفون اندروید اپل
ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۲۳:۵۵ - ۲۰ دی ۱۴۰۰
احسنت
1
0
جابجایی مسافران با سرعت بالا؛ چین هواپیمای فضایی می سازد
حذف پیام‌ها در واتساپ چگونه انجام می‌شود چگونه چت‌های حذف شده WhatsApp را بازیابی کنیم؟
وبگردی