کد خبر: ۲۴۵۹۸
|
۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۹

راهکار افزایش سهم ۵ درصدی فناوران در GDP/نقش دانش‌بنیان‌ها در توسعه بازار بیمه

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در هر جایی که درها باز بود و محدودیت کمتر، شرکت‌های دانش‌بنیان توانمندی های خود را عرضه کردند، گفت: فروش شرکت های دانش بنیان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که در افق ۴ سال آینده باید سهم این شرکت‌ها از GDP به ۵ درصد برسد.

به گزارش« نبض فناوری» علی وحدت در رویداد تبادل فناوری صنعت بیمه که امروز به صورت آنلاین در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، شروع فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان‌ را مربوط به سال ۸۹ و تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دانست و افزود: بعد از گذشت ۱۱ سال ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور پا گرفته و اکوسیستم نوآوری از این شرکت ها، استارت آپ ها و شتابدهنده ها و صندوق های تامین مالی در کشور را شکل داده اند.

وی با اشاره به اینکه تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اظهار کرد: کلیات این قانون به جز یک بند آن به تصویب رسیده است.

وحدت با اشاره به توانمندی های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه های مختلف، یادآور شد: این شرکت‌ها بیشتر در حوزه‌هایی توانمند شدند که درخواست بیشتری بوده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه این صندوق در حوزه توسعه فناوری صنعت بیمه عقب است، ادامه داد: در یکی دو سال اخیر تحولات جدی در این صنعت ایجاد شده است، ولی مشکلات و چالش هایی در چارچوب صنعت بیمه وجود دارد، در حالی که حداکثر استفاده صنعت بیمه از شرکت‌های دانش بنیان، در بخش کوچک فروش بیمه است.

وحدت با بیان اینکه در صنعت بیمه دعوا بر سر این است که کیک کوچک را چه کسی بردارد، خاطر نشان کرد: به نظر من این شرکت‌ها در دو حوزه می توانند به صنعت بیمه خدمات رسانی کنند که یک حوزه آن رفع نیازهای صنعت بیمه در زمینه هایی چون کاهش هزینه ها و افزایش راندمان است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه صنعت بیمه به توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان، گفت: در حوزه ای مانند دفاع که اصل محرمانگی در آن حاکم است، هر جا نیاز شد، از توان این شرکت ها استفاده شده است و اکنون پیشرفت های کشور مدیون این شرکت ها است.

وحدت با تاکید بر اینکه در هر حوزه ای که درها باز بود، این شرکت‌ها توانستند نقش آفرینی کنند، اضافه کرد: دومین حوزه ای که این شرکت ها می توانند در صنعت بیمه موثر باشند، توسعه بازار است. اگر می خواهیم ضریب بیمه از ۲.۶ به ۷ درصد برسد، نیاز است تا بیمه های جدیدی تعریف شود و این امر بدون برونسپاری قابل حل نخواهد بود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه این شرکت ها دارای ظرفیت های بالایی هستند، تاکید کرد: مسیر موفقیت صنعت بیمه چه در حوزه کاهش هزینه ها و چه در توسعه بازار از شرکت های دانش بنیان و نهادهای سیاستگذار عبور می کند.

وی با تاکید بر اینکه ما اصراری نداریم که این شرکت ها در حوزه فروش بیمه وارد شوند، خاطر نشان کرد: حوزه های علم و فناوری زمینه ای است که می تواند در توسعه بیمه موثر باشد.

وحدت با اشاره به لزوم توجه به بیمه سرمایه گذاری، گفت: در حال حاضر مسابقه ای تحت عنوان "کارویا" برگزار می شود که ما به جای پول دادن به برگزیدگان از سرمایه گذاری جمعی اعتبارات آن را تامین می کنیم و در این رویداد با بیمه کردن اصل سرمایه مردم، برای این رویداد تامین سرمایه کرده ایم.

وی اضافه کرد: این در حالی است که صندوق نوآوری نه بیمه گذار است و نه تمایل دارد در این حوزه وارد شود و اجرای این برنامه از سوی ما تنها نمونه ای است که می خواستیم اعلام کنیم می توان از این ابزارها در حوزه توسعه فناوری بهره برد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در رسیدن سهم شرکت های دانش بنیان در GDP به میزان ۵ درصد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر میزان فروش شرکت های دانش بنیان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که در افق ۴ سال آینده باید سهم این شرکت ها از GDP به ۵ درصد برسد و این شرکت ها برای گردش مالی خود نیاز به ابزاری به نام بیمه دارند تا بتوانند محصولات خود را در صنایع مختلف ارائه دهند.

وی اضافه کرد: آسان ترین مسیر در این حوزه استفاده از نیروهای ارزان و خوش فکر و آماده به کار جوانان و شرکتهای دانش بنیان است.

وی ابراز امیدواری کرد که رویداد امروز نقطه آغازی برای نفوذ فناوری در صنعت بیمه باشد.

ارسال نظرات
وبگردی