کد خبر: ۲۴۸۰۶
|
۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۰

۱۷ طرح کلان در حوزه انرژی با ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار حمایت شد

ضرورت گسترش منابع انرژی‌های نو و تجدیدپذیر سبب شده تا در حدود ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های این حوزه اختصاص داده شود.

به گزارش «نبض فناوری» با گسترش بحران جهانی انرژی در دهه‌های اخیر، توجه به این حوزه، اهمیتی روزافزون یافته است. محدودیت و پایان‌پذیری سوخت‌های فسیلی از یک سو و پیامد‌های زیست‌محیطی استفاده بی‌رویه از چنین منابع ارزشمندی، تلاش در جهت یافتن منابع انرژی نو و تجدیدپذیر را ضروری می‌کند.

در جهت سند توسعه کشور

بنابراین ضرورت توسعه و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در سند چشم‌انداز توسعه کشور در افق ۱۴۰۴ و همچنین برنامه ۵ ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در برنامه ششم مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. ناظر به همین ضرورت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند راه را برای ورود نوآوری‌ها به حوزه انرژی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت‌های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت هموار کند.

مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه این حوزه در بخش‌های اصلی انرژی فسیلی، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و برق و نیروگاه نموده است.

حمایت تمامی طرح‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۱۷ طرح حمایت‌شده از زمان آغاز کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، تمامی آن‌ها در باره زمانی سال‌های ۱۳۹۲ الی ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار گرفته‌اند. مجموعا در حدود ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح‌ها مصوب شده است که از این میزان، رقمی در حدود ۳۸ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است.

همچنین حسب پیشرفت پروژه و شاخص‌های کلیدی عملکرد تعیین‌شده، تاکنون اعتباری در حدود ۱۷ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.

پیشتازی بخش انرژی فسیلی

تحلیل‌ها بیانگر آن است از مجموع ۱۷ طرح حمایت‌شده، بخش انرژی فسیلی با تعداد ۱۰ طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی طرح‌ها حاکی از آن است که از مجموع ۱۳۸ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش انرژی فسیلی با رقمی در حدود ۱۰۸ میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است.

نتیجه خوشایند این حمایت‌ها آن است که تمامی طرح‌های سرمایه‌گذاری شده در این حوزه، تاکنون با موفقیت همراه بوده‌اند.

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
وبگردی