کد خبر: ۲۴۸۱۰
|
۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۰

شکایت اریکسون از اپل برای استفاده بدون مجوز از فناوری ۵G

شرکت اریکسون سوئد در جدیدترین دعوا با اپل بر سر حق امتیاز استفاده از امتیازهای انحصاری 5G در آیفون، شکایت جدیدی در ارتباط با نقض امتیاز انحصاری (پتنت) علیه این شرکت آمریکایی تنظیم کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، هر دو شرکت از یکدیگر در آمریکا شکایت کرده اند زیرا مذاکراتشان برای تمدید قرارداد مجوز هفت ساله برای امتیازهای انحصاری مخابرات که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ منعقد نشده بود، به نتیجه نرسید.

اریکسون نخستین بار در اکتبر از اپل شکایت کرد و مدعی شد این شرکت تلاش کرده است به شکل نامناسب نرخ حق امتیاز را کاهش دهد در حالی که سازنده آیفون در دسامبر شکایتی را علیه اریکسون مطرح و این شرکت سوئدی را به استفاده از تاکتیکهای قلدرانه برای تمدید مجوز امتیازهای انحصاری متهم کرد.

سخنگوی اریکسون اعلام کرد از آنجا که توافق قبلی منقضی شده و ما نتوانسته‌ایم درباره شرایط و وسعت مجوز جدید به توافق برسیم، اپل اکنون از فناوری ما بدون مجوز استفاده می کند.

شکایت های امتیاز انحصاری میان شرکتهای فناوری متداول است زیرا هر دلاری که صرفه جویی شود، می تواند در مدت توافق به مبلغ قابل توجهی بالغ شود زیرا شرکتهایی مانند اریکسون برای هر گوشی ۵G بین ۲.۵ تا ۵ دلار هزینه دریافت می کنند.

اریکسون هر سال حدود پنج میلیارد دلار در تحقیقات هزینه می کند و بیش از ۵۷ هزار امتیاز انحصاری دارد و حق امتیازهایی که برای مجموعه امتیازهای انحصاری خود دریافت می کند، حدود یک سوم از سود عملیاتی این شرکت را تشکیل می دهد.

بر اساس گزارش رویترز، اریکسون سال گذشته شکایت های امتیاز انحصاری با سامسونگ را پس از چند ماه مبارزه حقوقی که باعث افت موقتی درآمدهای سه ماهه این شرکت شد، حل و فصل کرد. حق امتیازهای معوقه معمولا پس از حل و فصل اختلاف، تسویه می شوند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
وبگردی