کد خبر: ۲۵۸۸۶
|
۰۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰

بهره‌گیری کلینیک‌های دیابت از دستگاه ایرانی درمان و جلوگیری از قطع عضو دیابتی

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور دستگاهی را به ثبت اختراع رساندند که قادر است از طریق پلاسما، راهکاری را برای سرعت بخشیدن به روند درمان انواع زخم‌ها مانند زخم دیابتی و بستر ارائه دهد و اکنون این روش در برخی از کلینیک‌های درمان زخم دیابت کاربردی شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، سارا فتح الله، مدیرعامل این شرکت فناور، دستگاه "پلاسما سرد فشار اتمسفری" را از محصولات دانش محور این شرکت دانست که برای درمان انواع زخم‌های مزمن و دیابتی و بستر کاربرد دارد و گفت: این دستگاه در سال ۱۳۹۳ به ثبت اختراع رسید و تاکنون درحال گذراندن مراحل سلولی، حیوانی و بالینی این دستگاه بودیم، ضمن آنکه تاییدیه بالینی این دستگاه دریافت شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاه درمان انواع زخم‌ها در کلینیک‌های دیابت برای درمان بیماران دیابتی کاربردی شده است، اظهار کرد: عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا با استفاده از پلاسما، سطح زخم را کاملا از باکتری، منفی می‌کند و منفی شدن باکتری از سطح زخم باعث خواهد شد که وقتی پانسمان روی سطح زخم قرار می‌گیرد، روند ترمیم زخم، تسریع شود.

فتح الله، عملکرد دیگر این دستگاه را تحریک سلولی دانست و یادآور شد: این دستگاه به دلیل تولید ذراتی، اقدام به تحریک سلول‌ها می‌کند و از این طریق یک مرحله از روند و سرعت درمان زخم را افزایش می‌دهد.

مدیر عامل این شرکت فناور با اشاره به استفاده از فناوری پلاسما در این دستگاه، خاطر نشان کرد: پلاسمای سرد فشار اتمسفری با روش‌های مختلفی از جمله گاز هلیوم، آرگان و یا بدون گاز با دی وی دی تولید می‌شود که هر کدام مزایای خود را دارد.

وی در خصوص کاربرد کلینیک و خانگی این دستگاه، گفت: این دستگاه برای استفاده افراد به تنهایی در منزل طراحی نشده است، بلکه برای بیمارانی که زخم بستر دارند، با توجه به اینکه این دستگاه قابل حمل است، توسط پرستاران خانگی برای بیماران استفاده می‌شود.

مدیرعامل این شرکت فناور یادآور شد: این پلاسمای سرد است که منجر به پاکی سطح زخم می‌شود، به این صورت که این دستگاه گاز هلیوم را با های ولتاژ، یونیزه و پلاسما می‌کند. پلاسما، مجموعه‌ای از ذرات واکنش پذیر یون، الکترون و رادیکال‌های آزاد است که این ذرات هر کدام خواص مختلفی دارند و باعث می‌شود کشت باکتری روی سطح زخم، کاملا منفی شود.

فتح الله، با تاکید بر اینکه این روش درمان زخم برای زخم‌های گرید ۲ و ۳ از قبیل زخم بستر و دیابت قابل استفاده است، تاکید کرد: در حالتی که استخوان بیمار بر اثر زخم، درگیر زخم شده باشد و بیمار در بیمارستان بستری می‌شود و نسبت به قطع کردن عضو تصمیم گیری می‌شود یا خیر، از پلاسما برای درمان استفاده می‌شود.

وی گفت: استفاده از این دستگاه، سرعت ترمیم زخم را یک مرحله افزایش می‌دهد، به این معنا که اگر درمان درم از هفته هفتم آغاز می‌شود، با استفاده از این روش، درمان درم از روز سوم خواهد بود و تا ۶۰ درصد سرعت ترمیم زخم را افزایش خواهد داد.

این فناور ادامه داد:‌ در حال حاضر علاوه بر استفاده در داخل کشور، برای صادرات از کشورهای مالزی و آمریکای جنوبی درخواست داریم، ولی چون استاندارد بین المللی برای این محصول هنوز در داخل و خارج از کشور تعریف نشده است، در حال تعریف مجوز در اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و از سوی دیگر در حال اخذ تاییدیه اروپا برای صادرات هستیم.

مدیر عامل این شرکت یادآور شد: هیچ کدام از روش‌ها به تنهایی برای ترمیم و درمان زخم کافی نیستند، بلکه نقش درمان مکمل را دارند. اگر تنها از پانسمان برای ترمیم زخم استفاده شود، سرعت درمان کم می‌شود و استفاده از پلاسما در کنار پانسمان باعث می‌شود ما به مرحله قطع عضو نرسیم و سرعت ترمیم افزایش یابد.

وی گفت: تمام مطالعات در خصوص زخم بیماران دیابتی برای این است که بتوانیم زخم را کنترل کنیم، چون درصد قطع عضو خیلی بالا است. در دنیا در هر ۲۰ ثانیه یک نفر قطع عضو می‌شود و در ایران نیز هر بیمار دیابتی در سه سال اول بیماری درگیر زخم دیابتی می‌شود.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
وبگردی