کد خبر: ۲۵۹۳۱
|
۰۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۴

تصویر اصلاح‌شده تلسکوپ "جیمزوب" منتشر شد

تلسکوپ فضایی جیمزوب، دو مرحله دیگر از فرآیند سه ماهه تراز آینه‌ها را پشت سر گذاشت و تصویری از یک ستاره واحد منتشر کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، تلسکوپ فضایی جیمزوب با انتشار تصاویری در صفحه اینستاگرام خود از اتمام دو مرحله دیگر از فرآیند تراز آینه‌ها خبر داد.

تصویر اصلاح‌شده تلسکوپ

همان‌طور که در تصویر اول مشاهده می‌کنید، تیم جیمزوب با انجام تنظیماتی بر بخش‌های آینه اصلی و به روزرسانی تراز آینه ثانویه کار خود را آغاز کردند و هریک از ۱۸ نقطه از نور ستاره را که توسط ۱۸ بخش آینه اصلی وب منعکس شده بودند، اصلاح کردند. تمام ۱۸ نقطه بازتاب یک ستاره واحد هستند.

تصویر اصلاح‌شده تلسکوپ

در تصویر دوم هر کدام از این ۱۸ نقطه برای تولید یک تصویر واحد و یکپارچه روی هم قرار گرفتند.

مرحله بعدی تنظیم دقیق این نور ستاره برای واضح‌تر شدن آن است.

ستاره‌ای که تلسکوپ جیمزوب از آن تصویربرداری کرده، "HD ۸۴۴۰۶" نام دارد. این ستاره‌ پر نور برای تراز کردن آینه‌های "وب" انتخاب شده است و دانشمندان ناسا از تصویر ثبت شده از این ستاره برای تنظیم ۱۸ بخش آینه جیمزوب استفاده می‌کنند. این ستاره خورشید مانند در صورت فلکی دُب اکبر و در فاصله‌ تقریبی ۲۴۱ سال نوری از زمین قرار دارد.

تلسکوپ فضایی جیمزوب در روز چهارم دی ماه ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد تا کیهان را در نور فروسرخ کاوش کند و انسان را به نخستین سال‌های تشکیل جهان ببرد.

این تلسکوپ پس از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید. لاگرانژ ۲ مکانی ایده‌آل برای یک تلسکوپ مادون قرمز است. در نقطه لاگرانژ ۲، خورشید و زمین همیشه در یک طرف فضا قرار دارند و بنابراین "جیمز وب" می‌تواند تجهیزات نوری و ابزار خود را همیشه پشت به خورشید و در سایه نگه دارد. این نقطه در مدار خورشید و در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد.

"وب" هنوز در حال آماده‌سازی تجهیزات خود است و انتظار می‌رود اولین تصاویر را در تابستان سال جاری میلادی ثبت و ارسال کند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
یک مقام رگولاتوری آمریکا خواستار شد حذف اپلیکیشن تیک تاک از فروشگاه اپل و گوگل
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران در برنامه سلام؛ صبح به‌خیر اپلیکیشن «تهران من» امروز در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد
وبگردی