کد خبر: ۲۶۱۷۲
|
۱۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰

جولان هکرها در گوگل پلی | یک بدافزار در فروشگاه مجازی گوگل هزار بار دانلود شد

گزارش‌های بین‌المللی حاکی از آن است که یکی از بدافزارهای موجود در فروشگاه مجازی گوگل هزاران بار دانلود شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، بررسی شرکت‌های امنیتی بین‌المللی حاکی از آن است بدافزار موجود در گوگل پلی هزاران بار توسط کاربران سیستم عامل اندروید دانلود شده است. این تروجان اطلاعات خصوصی کاربران نظیر رمز عبور و پیام‌های متنی آن‌ها را سرقت می‌کرد.

تروجان شناسایی شده در گوگل پلی با نام‌های «Anatsa» و «Toddler» در دسترس کاربران اندروید قرار داشت و اولین بار در سال ۲۰۲۱ کد احراز هویت مشتریان تعدادی از بانک‌های اروپایی را سرقت کرد. طبق بررسی‌های صورت گرفته این بدافزار بیشتر در کشورهای آمریکا، روسیه و هنگ‌کنگ فعالیت می‌کرده و امنیت تعداد زیادی از کاربران اندروید در این کشورها را به خطر انداخته است. کارشناسان فناوری معتقدند به دلیل عدم نظارت مدیران گوگل بر عرضه اپلیکیشن‌های فاقد ایمنی در فروشگاه مجازی این شرکت تروجان‌ها به راحتی به اپلیکیشن‌های مختلف این فروشگاه نفوذ کرده و سپس حریم خصوصی کاربران به خطر می‌اندازد.

تعدادی کاربران اندروید مدعی هستند با وجود اینکه بدافزار Anatsa قبلاً نیز در تعدادی از اپلیکیشن‌های گوگل پلی نفوذ کرده بود ولی سرویس امنیتی گوگل به آن بی‌اعتنایی کرده و اجازه داده است هزاران کاربر برنامه‌ای آلوده و مخرب را دانلود و در گوشی خود نصب کنند. بر اساس آمار اعلام شده از سوی گوگل تروجان Toddler از زمان قرارگیری در گوگل پلی تا لحظه حذف شدن بیش از ۱۰ هزار بار دانلود شده است. این بدافزار پس از نصب شدن در گوشی به سرعت به اطلاعات موجود در پیامک‌ها دسترسی پیدا کرده و این برنامه را به نحوی کنترل می‌کرد که رمزهای یکبار مصرف بانکی را به سادگی افشا شوند. برای شناسایی اینگونه بدافزارهای موجود در گوگل پلی تقریباً هیچ راه‌حلی وجود ندارد و کاربران پس از نصب این برنامه‌ها ملزم به تأیید دسترسی اپلیکیشن به قسمت‌های مختلف حافظه دستگاه هستند. در این شرایط تنها گوگل می‌تواند با جلوگیری از فعالیت این بدافزارها در فروشگاه مجازی خود مانع از آسیب رسیدن به کاربران شود.

منبع/ آنا

ارسال نظرات
یک مقام رگولاتوری آمریکا خواستار شد حذف اپلیکیشن تیک تاک از فروشگاه اپل و گوگل
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران در برنامه سلام؛ صبح به‌خیر اپلیکیشن «تهران من» امروز در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد
وبگردی