کد خبر: ۲۶۲۷۳
|
۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۰

اندروید با قابلیت «آرشیو» حجم برنامه‌های بلااستفاده را تا 60 درصد کاهش می‌دهد

گوگل در حال کار روی قابلیتی برای سیستم عامل اندروید است که اجازه می‌دهد برخی برنامه‌ها را آرشیو کنید تا بخشی از فضای دستگاه آزاد شود. این شرکت می‌گوید هر برنامه‌ای که از این قابلیت استفاده کند، عملا اجازه می‌دهد آن را به‌صورت جزئی حذف کنید و حجم برنامه را تا حدود 60 درصد کاهش دهید.

به گزارش «نبض فناوری»، گوگل در پستی در وبلاگ خود توضیح داده که قابلیت «آرشیو» نوع جدیدی از فایل‌های APK را ایجاد می‌کند که این شرکت آن را APK آرشیوی می‌نامد. این فایل‌ها اندازه بسیار کوچک‌تری دارند و اطلاعات را به‌صورت فشرده نگه می‌دارند. زمانی که برنامه را بازیابی کنید، فایل‌ها به اندازه اولیه برمی‌گردند.

قابلیت آرشیو با Bundletool 1.10 در دسترس توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد. البته گوگل اعلام کرده که این قابلیت به‌صورت عمومی در دنباله سال عرضه می‌شود و تا آن زمان به درستی عمل نخواهد کرد. این شرکت همچنین اعلام کرده که توسعه‌دهندگان در صورت تمایل می‌توانند از این ویژگی استفاده نکنند.

قابلیت آرشیو کجای اندروید قرار می‌گیرد؟

در حال حاضر اطلاعاتی پیرامون چگونگی عرضه این قابلیت روی اندروید ارائه نشده است. ولی می‌توانیم حدس بزنیم که این ویژگی مانند دکمه Uninstall با نگه داشتن انگشت بر روی آیکن برنامه‌ها در دسترس کاربر قرار بگیرد.

در مجموع به نظر می‌رسد که قابلیت فایل‌های APK آرشیوی به درد کاربرانی می‌خورد که تعداد زیادی اپلیکیشن بلااستفاده دارند و دلشان نمی‌آید که این برنامه‌ها را از روی دستگاه خود حذف کنند. اما در عین حال، می‌خواهند بخشی از فضای دستگاه خود را آزاد کنند.

قابلیت آرشیو برخلاف حذف و نصب برنامه‌ها، اجازه می‌دهد خیلی راحت‌تر به فضای دستگاه دسترسی داشته باشید و خیلی سریع‌تر اپلیکیشن‌ها را بازیابی کنید. با این وجود باید منتظر بمانیم تا ببینیم توسعه‌دهندگان چقدر از این ویژگی استقبال می‌کنند و چه تعداد از آن‌ها این قابلیت را به برنامه‌های خود اضافه خواهند کرد. فعلا مشخص نیست که دقیقا چه زمانی می‌توانیم این ویژگی را روی اندروید ببینیم.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی