کد خبر: ۲۶۳۰۸
|
۲۰ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰

اسپیس ایکس 48 ماهواره استارلینک دیگر به فضا پرتاب کرد

اسپیس ایکس موشک فالکون 9 را از مرکز فضایی در «کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا پرتاب کرد. این موشک حامل 48 ماهواره جدید استارلینک است که به مجموعه 2000 ماهواره پیشین که به دور زمین می‌چرخند، اضافه می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، این پرتاب، چهارمین پرتاب موشک فالکون 9 بود که پس از رساندن محموله به نقطه مورد نظر، بر روی کشتی بدون سرنشین «A Shortfall of Gravitas» در اقیانوس اطلس فرود آمد.

درحالیکه این پرواز برای اسپیس ایکس ماموریت جدیدی نبود – این شرکت در سال جاری هفت ماموریت دیگر Starlink را انجام داده بود – یک شوخی جالب در این زمینه وجود داشت.

 

مدیر پرتاب اسپیس ایکس پیش از صدور دستور «پرتاب» گفت: «زمان آن رسیده تا جاروی آمریکایی به آسمان برود و صدای آن شنیده شود.»

این اظهار نظر به حمله «دیمیتری روگوزین» رئیس آژانس فضایی روسیه «روسکاسموس» اشاره دارد که هفته پیش از ممنوع شدن فروش موتورهای موشکی به ایالات متحده خبر داده بود. او در یک برنامه خبری، پس از انتشار بیانیه خود گفت: «اجازه دهید آن‌ها با جاروهایشان به فضا بروند.»

 

اگرچه راکت‌های فالکون 9 از موتورهای «Merlin» که به صورت اختصاصی متعلق به اسپیس ایکس هستند، برای پیش‌رانش استفاده می‌کنند اما، دیگر موشک‌های آمریکایی – به ویژه «Atlas V» و «Antares» - نیروی پیش‌رانش خود را از موتورهای روسی تامین می‌کنند. درحالیکه ULA اعلام کرده است که موتورهای کافی برای پرتاب‌های آینده خود در انبار – و همچنین در دست ساخت – دارد، اما «Northrop Grumman» بیانیه‌ای در مورد اینکه تحریم چه تاثیری بر ماموریت‌ها خواهد گذاشت، صادر نکرده است.

در هر صورت، اسپیس ایکس که سهم عمده‌ای از پرتاب‌های موشکی ایالات متحده را تشکیل می‌دهد، چوب‌ جاروهای خود را به کار گرفت تا تعداد ماهواره‌های استارلینک را افزایش دهد.

پرتاب بعدی اسپیس ایکس، ماهواره استارلینک نیست، بلکه یک ماموریت فضایی با خدمه پرواز است. ماموریت «Axiom-1» که برای پرتاب در 30 مارس برنامه‌ریزی شده است، اولین پرتاب کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. اسپیس ایکس درحال حاضر تجربه کمی در زمینه پرواز با خدمه دارد. این شرکت تا پیش از این در یک ماموریت چهار خدمه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده است. همچنین ماموریت « Inspiration 4» نیز توسط این شرکت انجام شد که در آن خدمه کاملا غیرنظامی برای چندین روز در یک کپسول با نام «Crew Dragon» به دور زمین چرخیدند.

منبع:دیجیاتو

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی